۷ پیشنهاد برای طراحی لوگو

هفت راهنمای عالی برای طراحی یک لوگو‌ی عالی

طراحی لوگو کار ساده ای است، موافقید؟

بیشتر فکر کنید. برای طراحی هویت بصری برند، چیزهای خیلی بیشتری است که باید دانست و صرفا قرار دادن نام در یک مربع و آن را لوگو خواندن به منزله ی اتمام کار نیست. این روزها سر طراحان لوگو شلوغ است و این نیز بدین دلیل است که لوگو غالبا تاثیر اولیه ی شرکت محسوب می شود، تاثیر اولیه ای که می تواند بر درک مشتری از برند، تصمیمات خرید آنها و نگرش کلی آنها نسبت به محصول تاثیر گذارد.

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که لوگو های زیادی به برند تبدیل شده. حتی یک کودک نوپا هم که نمی تواند بند کفشش را ببندد، لوگوهای بسیاری را می شناسد و حتی می تواند از روی تصویر لوگو متوجه شود که یک شرکت چه چیز هایی می فروشد؛ صرفا با یک نگاه به آن.

ما برای آن دسته از افراد که احساس می کنند وقتش رسیده تغییری در هویت بصری شرکت‌شان ایجاد کنند یا عازم سفری شوند به نام طراحی لوگو، از برخی متخصصین در زمینه لوگو و طراحی لوگو راهنمایی گرفتیم و این ۷ نکته را برایتان آماده کردیم.

 1. باهوش و منحصر بفرد باشید

لوگو همان چیزی است که قرار است شما را از رقبا تمییز دهد، پس مهم است که این تصویر از بقیه ی تصویرها برجسته تر باشد، چیزی که بسیاری از برندها با آن دست و پنجه نرم می کنند.

در بسیاری از موارد، تقلید بهترین شکل چاپلوسی است اما در مورد لوگو اینگونه نیست. دیوید آیری طراح لوگو معتقد است: ” در طراحی لوگویی که به نظر شما از بقیه متمایز است، این احتمال خیلی کم است که آنچه شما طراحی می کنید اصیل و معتبر باشد اما بهر حال طراحی کنید اما این احتمال را بدهید که طرحتان یگانه نباشد”.

دیوید هارکینگ یک تهیه کننده است و ریسک ادبی را مطرح می کند و می گوید: “وقتی یک چیزی به صورت آنلاین نمایش داده می شود، عملا هیچ راهی برای تضمین اینکه در شکل یا روش دیگری مورد استفاده قرار نمی گیرد وجود ندارد”. طراحانی که از اصالت طراحی شان مطمئن نیستند می تواند به روی وب سایت  Logo Thief، لوگویی که طراحی کردند را مورد بررسی قرار دهند.

ایجاد یک طراحی همه اش درباره ی پرهیز از تقلید نمی باشد بلکه می تواند طراحی چیزی خارج از چارچوب باشد. این که لوگوی صنعتی شرکتی را برداشته و روی لوگوی خودمان بیاندازیم ساده است اما بهتر است توام با اندکی خلاقیت و هوش باشد. آیری در کتاب خودش می نویسد: “لوگوی مرسدس لوگوی ماشین نیست، لوگوی ویرجین آتلانتیک هواپیما نیست و لوگوی اپل نیز کامپیوتر نیست”.

 1. برند را بشناسید

بله لوگو یک تصویر است اما تصویری است برای معرفی یک برند و شما می بایست این را هنگام طراحی برند در ذهن داشته باشید که می خواهید به سطح قابل توجهی از شنونده و مخاطب برسد. آنچه درباره ی برند فکر می کنید را یادداشت کنید، حتی یک برد داشته باشید که آنچه ایدئولوژی شماست را روی آن بنویسید برای الهام گرفتن های بیشتر این مقاله را مرور کنید. هارکینگ در این زمینه می گوید “تحقیقات بر روی برندهای بصری می تواند مفید واقع شود اما طراحان می بایست مراقب باشند از نظر معنایی در دام الهاماتی که از سایر برندها می گیرند نیفتند؛ هر اثر طراحی می بایست اصالت خود را داشته باشد و ویژگی های خاص برند را به مشتری منحصر بفرد خود الهام ببخشد”.

آیا برند، محرک احساس خاصی است؟ برندی موقت محسوب می شود؟ مشتری به چه چیزی در باره ی آن اهمیت می دهد؟ و آن برند چه الهامی قرار است در خود داشته باشد؟ درحالیکه به روز بودن برای برند و برندسازی حائز اهمیت است، اما از این ها مهمتر این است که برند به یک شخصیت دست یابد. در آدرس زیر می توانید ارزیابی ای بر شخصیت برند داشته باشید:

http://www.bigbrandsystem.com/uncover-your-brand-personality-quiz/

برند شما بیشتر از هرچیزی چه معنایی را القا می کند. هر لوگو به نوعی تاریخچه ی خاص خودش را در خود دارد، پر از معنی و اهداف. به عنوان مثال اپل را در نظر بگیرید میوه ی اپل در لوگو یک قسمت گاز زده دارد، یا ویکی پدیا که یک پازل از کره اما پازلی است که کامل نشده است. هردو لوگو ساده اند اما در خود پیچیدگی های افزوده شده ای دارند که ایدئولوژی برند را شکل می دهند.

 1. رنگ عنصری کلیدی است

وقتی به دنبال این هستید تا شخصیت برند را شکل دهید، باید خوب به هر جنبه ی تصویرسازی آن برند فکر کنید. رنگ های روشن وسرد توجه های خاص خود را به خودشان جلب می کنند. هر رنگ الزامات پنهان خاص خود را دارد و می تواند معنای کوچکی به پیغام مد نظر شما بیافزاید  حواستان باشد در ارسال پیغام، پیغامی اشتباهی را با انتخابی اشتباه ارسال نکنید.

شرکت لوگو، مقاله ای تحت عنوان “علم نهفته پشت رنگها” و یک اینفوگرافیک به نام “روانشناسی رنگ ها در طراحی لوگو” انتشار داده که در زیر خیلی کوتاه اشاره ای به آن کردیم:

 • قرمز: پر انرژی، تحریک برانگیز ، جسورانه

 • نارنجی: خلاق، دوستانه، جوان

 • زرد: آفتابی، نوآورانه، خوش بینی

 • سبز: رشد، ارگانیک، آموزشی

 • آبی: حرفه ای، پزشکی، آرام، قابل اعتماد

 • بنفش: معنوی، عاقلانه، تحریک کننده

 • سیاه: معتبر و قدرتمند

 • سفید: ساده، تمیز، خالص

 • صورتی: سرگرم کننده و مشتاق

 • قهوه ای: روستایی، تاریخی، پایدار

 1. چه چیزی در نام هفته است؟

آیری معتقد است که یک لوگو متشکل است از دو عنصر: یک نماد تصویری و یک نماد نامی. قبل از اینکه یک شرکت بخواهد خود را را با نمادی به مخاطبانش معرفی کند ، باید تبلیغات کافی داشته باشد؛ تبلیغاتی بسیار زیاد، مثل استارباکس و مرسدس. برخی شرکت ها ترجیح می دهند تا بچسبند به یک لوگوتایپ مثل کوکا کولا، ری-بن و آی بی ام.

اینکه شرکت شما می تواند  از یک لوگو تایپ استفاده کند بستگی به نوع نامی دارد که برند  شما می خواهد به خود بگیرد، نامی که قرار است روی برند قرار بگیرد. وبلاگ نویس معروف در زمینه ی طراحی لوگو، جیکوب کاس  در این زمینه در مقاله ای جداگانه گفت “اگر شرکت شما نام منحصر بفردی دارد، پس می توانید با لوگوتایپ به راحتی کنار بیایید اما اگر یک نام عامی و عادی دارید باید اول هویت شرکتتان را با هرکاری که می توانید شناخته شده کنید”. وقتی چهره و نماد تایپ شده ی لوگوی تان را مد نظر قرار می دهید، مطمئن باشید که از فونت های فانتزی و عجیب پرهیز می کنید، سعی کنید تصویر منفی بکار نگیرید. در این زمینه وب سایت های فونت اسکوریل و هایپ فورتایپ  می توانند به شما کمک کنند.برخی لوگوها حتی از روی فونت شان قابل شناسایی اند، مانند کوکاکولا

 1. آسان و قابل انعطاف باشد

شما می خواهید لوگوی تان توجه ها را جلب کند اما نمی خواهید فرد بنشیند و به به لوگوی شما زُل بزند و لوگوی تان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد، پس سعی کنید ترکیبی داشته باشید از سادگی و عمومیت و این ترکیب را در حالت متوازن و متعادل حفظ کنید. تصویر زیر از فداکس می تواند مثالی خوبی باشد از آنچه ما گفتیم. تصویر فضایی منفی را بکار می گیرد تا یک پیکان را ایجاد کند که می تواند نشان دهنده ی سرعت، دقت و مسیر باشد. علاوه بر این ها شرکت رنگ را از بخش دوم یعنی “ایکس” تغییر می دهد تا نوع ارسال را طبقه بندی کرده و تمایز ایجاد کند. آمازون نیز از یک اسم خالی استفاده می کند اما این نام اشاره موجودی کالای بسیار بزرگش دارد با یک پیکان ساده از حرف a تا z.

درعصر دیجیتال جایی که به روی دستگاه های مختلف و سرتاسر رسانه ها در حال نمایش و دیدن و دیده شدن لوگو ها می باشیم، شما باید چیزی را طراحی کنید که ورق را برای تان برگرداند. این لوگو باید در زمینه ها مختلفی متمایز باشد و متمایز بودن خود را هم برای اپلیکیشن ها، آیکون ها، آواتاری که دارد و هنگام چاپ و حتی مهر نشان دهد. آدیداس را در نظر بگیرید، برندی که از سه خط موازی در لوگوی خود استفاده می کند، آن هم در همه ی طراحی هایش. تغییرات بصری و لوگویی آدیدایس همواره وجود داشته و در زیر تصویر آن را می بینید، اما به وضوح حفظ این سه خط را می توانید در همه ی طراحی ها به شکل های مختلف مشاهده کنید.

 1. موفقیت آنی را انتظار نداشته باشید

نایکی، پوما، آئودی همگی آیکون های شناخته شده ای دارند، اما مانند هر موفقیت دیگری، برای رسیدن به این شهرت زمان زیادی سپری شده است. لوگوها سریعا به صورت آیکون های معروف و مشهور در نمی آیند، حتی اگر بهترین ترکیب ها را در طراحی آنها بکار ببرید. این مساله بستگی دارد به موفقیت محصول و بازاری که آن محصول در آن به فعالیت پرداخته است. آیری معتقد است: “آنچه شما فکر می کنید بهترین طراحی برای لوگوی تان در طرح جهانی است ممکن است صرفا به درد محبوبیت در یک بازار کوچک محلی بخورد. طراحی آیکون لوگوی شما ممکن است همیشه هم به موفقیت جهانی دست نیابد”.

اما خب چه چیز این لوگوهای تصویری را تا این حد فوق العاده کرده است؟ اگر خوب به ریشه ی شکل گیری این برندها دقت کنید، آنها درک خوب و کاملی از اصول و مبانی برند در خود دارند. از طراح نایکی، کرولاین دیویدسون، خواسته شد تا چیزی را طراحی کند که احساس را نشان دهد و به خوبی روی کفش نشان داده شد پوما نیز با تصویری که از یک پرش و نام شرکت است تشکیل شده است.

صبور باشید و خیلی سریع اقدام به تغییر در لوگو نکنید، صرف اینکه شما درک جدید و بهتری از آنچه می خواهید داشته باشید بدست آورده اید نمی توانید دلیلی برای تغییر در طراحی لوگوی تان باشد. هارکینگ می گوید “به این دلیل که از آن خسته شده اید، سریعا اقدام به تغییر لوگو نکنید، اگر زمان تکامل لوگوی تان رسیده است به دنبال عناصری باشید که این تکامل و تغییر را نشان دهد”.

 1. از ابزارها و منابع آنلاین استفاده کنید

برای آنها که به دنبال الهام گرفتن در هنگام طراجی لوگو هستند، حوزه ی وسیع و گسترده ای از اطلاعات به صورت آنلاین در دسترس است.

۹۹designers یک فروشگاه لوگو را ارائه می دهند که با لوگوهای دست‌ساز و منحصر بفردی تجهیز شده است و این وب سایت موقعیتی را در دسترس افراد قرار می دهد تا به محتواهای شخصی سازی شده ی بیشتری دسترسی داشته باشند، جاییکه افراد از همان ابتدا با خروجی کار تاحدودی آشنا شده و اطلاع پیدا می کنند. این وب سایت به مشتری ها کمک می کند تا تصمیمات سخت اما بهتری بین انبوهی از لوگوهایی که در سر دارند بگیرد. هارکینز می گوید: “مشتری های وب سایت ۹۹designers می توانند از آنچه انتخاب کرده اند یک نظر سنجی تشکیل دهند و با اشتراک لینک آن در شبکه های اجتماعی و درخواست های ایمیلی از افراد بخواهند رای دهند،  و گاه سورپرایز می شوند که طرحی که گمان می کردند در بالاترین رتبه قرار بگیرد، چندان مقبول افراد در نظر سنجی قرار نگرفته است و در نهایت به دنبال این می روند تا تصمیم بهینه و بهتر خود را در زمینه ی طراحی لوگو بگیرند”.

آنهایی که به دنبال این هستند تا طراحی را شخصا خودشان انجام دهند، وب سایت هایی نظیر لوگو میکر و لوگویس و فیریپیک واسط های کاربری طراحی لوگو می باشند که رایگان بوده و به آسانی می توان از آنها استفاده کرد  علی رغم اینکه برای پرینت با کیفیت بالا نیاز به پرداخت یک مبلغ به عنوان اشتراک می باشید.

7 دیدگاه برای “۷ پیشنهاد برای طراحی لوگو

 1. اشتراک‌ها: 9 اصل در طراحی یک لوگو تاثیرگذار - موسسه آموزش عالی آزاد ماد 9 اصل در طراحی یک لوگو‌ی تاثیرگذار مقاله ای از رضا تحیری

 2. دهقانی گفته:

  سلام برای طراحی لوگو لطفا شرایط قیمت و نمونه کار ارسال کنید.
  همچنین لطفا بفرمایید در صورت درخواست چه تعداد طرح پیشنهادی ارائه میدهید.
  همچنین مشاوره برای اسم لوگو هم میخواستم

  • رضا تحیری گفته:

   درود بر شما متاسفانه خدمات طراحی را ما ارائه نمی‌کنیم و صرفا مشاوره می‌دهیم و با توجه به مشاوره‌ای که از ما خواهید گرفت به شما تیم متناسب برای طراحی لوگو معرفی خواهیم کرد. در مورد انتخاب نام برند هم یک جلسه به صورت حضوری و یا غیر حضوری برگزار می‌کنیم و آموزش‌های لازمه را برای انتخاب نام برند به شما خواهیم داد.

 3. بابک گفته:

  باعرض سلام من می تونم تمام کارهای گرافیکی یا تبلیغاتی انجام بدم .بابالاترین کیفیت و ایدی های شیک و جدید . در خدمتم ۰۹۳۳۴۴۰۲۱۴۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *