راهنمای تبلیغات در سالن‌های سینما

راهنمای تبلیغات سینما برای افزایش آگاهی از برند

یکی از سرگرمی‌های مردم رفتن به سینما و تئاتر و لذت بردن ار آن است. در حالی که در آنجا، گذشته از تماشای خود فیلم، آن‌ها همچنین با تریلرهای فیلم‌های آینده و تبلیغات مختلف از شرکت‌های مختلف که طیف گسترده‌ای از محصولات و خدماتشان را ارائه می‌دهند بمباران می‌شوند. تماشاگران سینما و تئاتر از آنجایی که تماشاگران اسیر شده در سینما هستند و جایی برای رفتن ندارند، چاره‌ای جز تماشای آنچه در پرده بزرگ نمایش داده می‌شود، ندارند.

راهنمای تبلیغات سینما برای افزایش آگاهی از برند

تبلیغات تئاتر و سینما چیست؟

به عبارت ساده، این کار ساخت تبلیغاتی است که محصولات و خدمات یک شرکت را به نمایش می‌گذارد و آنها را روی صفحه بزرگ سینما نشان می‌دهد. تبلیغات سینما یا تئاتر به یکی از اجزای حیاتی رسانه‌‌های نمایشی تبدیل شده است. فیلم‌ها در واقع یک مزیت دارند زیرا فراتر از بقیه انواع رسانه‌ها هستند. فیلم‌ها خاطره‌ای بزرگ‌تر و ماندگار می‌سازند که برندها می‌توانند از آن استفاده کنند. از آنجایی که تماشاگران سینما در طول پیش نمایش در حالی که منتظر فیلم واقعی هستند روی صندلی های خود می‌چسبند، بیشتر به پرده بزرگ سینما توجه می‌کنند.

مزایای تبلیغات در تئاتر و سینما؟

مردم به قدری فیلم‌ها را دوست دارند که این صنعت بیش از یک قرن است که شکوفا شده است. جادوی متحرک‌سازی همیشه جمعیتی را مجذوب خود می‌کند. آن‌ها از تمام لحظات تماشای فیلم لذت می‌برند و گاه آن نقش را در زندگی خودشان تجسم می‌کنند و تجربه می‌کنند، به همین دلیل است که این صنعت برای سال‌ها و دهه‌ها شکوفا شده است. تماشای یک فیلم تازه اکران شده در سینما هرگز با دیدن همان فیلم در یک تلویزیون خانگی غول‌پیکر برابری نمی‌کند، زیرا سالن نمایش، تاریکی محیط، صدای فراگیر، جمعیت بزرگی که واکنش‌های احساسی به صحنه‌ها را تشدید می‌کند را ارائه می‌دهد. صفحه نمایش به دیوار، سقف تا کف. به دلیل همین عوامل، نمایش تبلیغ در سینما بسیار منطقی است. در اینجا برخی از مزایای متمایز تبلیغات در سینما را برایتان آورده‌ام:

مخاطب اسیر

مخاطبی که در سالن تاریک سینما نشسته است، مخاطبی اسیر است که راهی جز انتظار برای شروع فیلم ندارد. آن‌ها می‌ترسند حتی چند ثانیه از فیلمی را که برای دیدن آن هزینه کرده‌اند، از دست بدهند. در نتیجه همه تبلیغات سینما و تریلرها را می‌بینند. علاوه بر این، از آنجایی که بیشتر سالن‌ها از مردم می‌خواهند قبل از کم شدن چراغ‌ها، تلفن‌های خود را خاموش کنند، تماشاگران چاره‌ای جز این ندارند که چشمان خود را به صفحه نمایش ببندند. تبلیغات و تریلرهای سینمایی چیزی نیست که بتوان با یک دکمه سریع به جلو برد و یا حذف کرد.

عاری از حواس پرتی

حضور در سینما به این معنی است که مردم از مزاحمت‌ها و حواس پرتی آزاد هستند. تماشاگران سینما بر خلاف آنچه که با دیگر اشکال رسانه‌ها انجام می‌دهند، با سینما نمی‌توانند انجام دهند، بنابراین تمایل بیشتری به تماشای تبلیغات و دریافت تأثیر کامل پیام آن از ابتدا تا انتها دارند. به همین دلیل است که بسیاری از مشاغل بزرگ ترجیح می دهند از قدرت گیشه بهره ببرند و در تبلیغات سینما سرمایه‌گذاری کنند.

تحت تاثیر قرار گرفتن بیشتر

از آنجایی که مخاطب نسبت به پرده عظیم سینما بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد، سرمایه گذاری در تبلیغات سینما به دلیل نرخ بازگست سرمایه بالا بسیار منطقی است. اکثر افرادی که تبلیغات را در سینما دیده‌اند، به احتمال زیاد آن‌ها را به خاطر می‌آورند. سالن سینما به طور کلی محیطی محبوس دارد که با پیش‌بینی تماشای فیلم، جمعیتی درگیرتر، توجه بیشتری ایجاد می‌کند.

گروه جمعیتی هدفمندتر

سینماها در واقع توانایی ارائه یک گروه جمعیتی هدفمند را دارند. افرادی که در شعاع ۲۰ کیلومتری سینما زندگی می‌کنند، هدف اصلی هستند. علاوه بر آن، تحقیقات نشان داده است که بیشتر تماشاگران سینما در گروه سنی ۱۶ تا ۴۴ سال قرار دارند. این ارقام به تنهایی یک معدن طلا از اطلاعات هستند که شرکت‌ها می‌توانند هنگام تولید محتوای ویدیویی خود از آن استفاده کنند.

اهرم در بازاریابی رسانه متقاطع

سالن سینما مکان مناسبی برای شروع بازاریابی رسانه متقاطع و سایر رویدادهای تبلیغاتی جذاب است. برای مثال، شرکت‌هایی که قبل از شروع فیلم، نمونه‌ها و سایر لوازم تبلیغاتیشان مانند بروشورها را در لابی پخش می‌کنند، شناخته شده‌اند. به همین ترتیب، با خروج مشتریان پس از فیلم، می‌توانند کوپن‌های تخفیف دریافت کنند. راه اندازی یک غرفه در لابی فیلم برای جلب توجه بیشتر نیز امکان پذیر است. راه‌های متعدد و خلاقانه‌ای برای استفاده از این بخش تبلیغاتی وجود دارد.

معایب تبلیغات در تئاتر و سینما؟

استفاده از تبلیغات سینمایی دارای معایبی است، مخصوصاً برای مشاغل کوچک که بودجه زیادی ندارند، درآمد کمتری دارند و مصرف کننده محدودی دارند. در اینجا به برخی از این معایب تبلیغاتی سینما اشاره می‌کنیم:

گران است

کسب و کارها فقط مجبور نیستند برای نمایش فیلم‌های داخل سینما پول بپردازند. آنها همچنین باید محتوایی را بسازند که برای نمایش در صفحه بزرگ مناسب باشد. اغلب، پارامترهای ویدیوهای با کیفیت سینما متفاوت است و تولید آن‌ها گرانتر از ویدیوهای معمولی است. ساختن کلیپ تبلیغاتی کوتاه به تنهایی برای استفاده در سینما، همراه با پرداخت حق نمایش تبلیغات به سالن سینما، هزینه زیادی دارد. هزینه روی هزینه

کمبود مخاطب

افرادی که فیلم‌ها را تماشا می‌کنند از قبل می‌دانند که قبل از شروع فیلم واقعی، یک سری ویدیوهای قبل از نمایش وجود دارد. برخی تصمیم می‌گیرند که دیر وارد شوند تا از این تبلیغات و تریلرهای مزاحم جلوگیری کنند. بر اساس مطالعه‌ای در دانشگاه آبرن، بسیاری از افراد مصاحبه شده اظهار می‌کنند که هدف آنها از رفتن به سینما دیدن فیلم است نه تبلیغات، بنابراین به آنها اهمیت خاصی نمی‌دهند. در واقع، برخی از آنها وقتی تبلیغات بیش از حد وجود دارد، احساس ناراحتی می‌کنند. انتخاب این مسیر تبلیغاتی به معنای به خطر انداختن هزینه تبلیغات برای مخاطبانی است که حتی در آنجا نیستند.

مشکلات مرتبط با یادآوری

چندین مطالعه نشان می‌دهد که تماشاگران معمولی سینما از تبلیغ یا تبلیغاتی که قبل از شروع فیلم می‌بینند، بسیار بی‌توجه و بی‌خبر هستند. توجه آنها در درجه اول به خود فیلم معطوف است و به داستان آن توجه بیشتری می کنند تا بتوانند با دوستان خود درباره آن بحث کنند. این کاملاً هدف تبلیغات را که در آن هدف فراخوانی نام برند است، شکست می‌دهد.

مسائل مربوط به هدف قرار دادن مخاطب مناسب

یکی دیگر از ایرادات انتخاب تبلیغات سینمایی این است که خطر دستیابی به مخاطبان هدف مناسب برای محصول یا خدماتی را که یک شرکت ارائه می‌دهد، دارد. جمعیت تماشاگران سینما معمولاً متنوع است، به ویژه آنهایی که برای مخاطبان عمومی و PG (راهنمای والدین) رتبه بندی شده‌اند. کسب و کارها نمی‌توانند فقط یک تبلیغ عمومی منتشر کنند تا اثربخش باشند، بنابراین هدف قرار دادن مخاطبان مناسب مستلزم کار و هزینه زیادی است. حضور متنوع اقشار جامعه در سینما خطر گم شدن پیام برند را در بر دارد.

هزینه تبلیغات سینما چقدر است؟

هزینه تولید تبلیغات با کیفیت سینما به تنهایی به تخصص حرفه‌ای یک شرکت تولیدی ماهر در استفاده از صفحه نمایش بزرگ نیاز دارد. این جنبه قبلاً به هزاران نفر نیاز دارد. سپس هزینه قرار دادن تبلیغات در سالن‌های مختلف وجود دارد. سینماها در واقع بخشی از سود خود را از این تبلیغات به دست می‌آورند و در سال‌های اخیر این درآمدها ده تا پانزده درصد افزایش یافته است. میانگین هزینه پخش یک ماهه روزانه ۵ سانس (ماهیانه ۱۵۰ سانس) بین ۴۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان است.

نکاتی برای تبلیغات در سینما و تئاتر

اتکا به تبلیغات سینما در حال حاضر تفکری کاملا اشتباه است. درست است که بسیار متفاوت‌تر از روش‌های سنتی تبلیغات است، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان موفقیتی را که از روش‌های خود به دست آورده است، مهار کرد. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید برای تبلیغات سینما به خاطر بسپارید:

  • به برند و تصویر شرکت وفادار بمانید. در طول دوره ساخت و اجرای پروژه تبلیغاتی فیلم هرگز آن را فراموش نکنید.
  • فراموش نکنید که لوگوی شرکت و رنگ‌های شرکت را درج کنید.
  • تبلیغات باید بر اساس استانداردهای راهنمای برندتان باشد. (کلیک کنید)
  • به تبلیغات چاپی قبلی و تبلیغات آنلاینتان نگاه کنید تا کمی الهام بگیرید.
  • استوری‌بردهای گذشته را مرور کنید تا ببینید چه چیزی موثر بوده و چه چیزی کار نکرده است.
  • گاهی ایجاد تقارن با سایر آثار تبلیغاتی گذشته قابلیت افزایش آگاهی از برند را دارد.

آماری در مورد تبلیغات سینما و تئاتر

دنیای مهیج سینما همیشه بالاتر از دیگر انواع رسانه‌های اصلی بوده است. به گزارش یک کمپانی به نام “The Bigger Picture”  که مخفف Hall & Partners for Digital Cinema Media است، می‌گوید که سینما با هر نوع رسانه دیگری تفاوت زیادی دارد. تبلیغات سینما که تماشاگران سینما می‌بینند توسط مغز انسان آگاهانه و روشمندتر پردازش می‌شوند. این ثابت می‌کند که سینما در واقع رسانه جذاب‌تری برای بسیاری از برندهای مختلف است.

علاوه بر این، مدیر بازاریابی آنها به نام زوئی جونز تکرار کرد که تبلیغات از طریق سینماها هشت برابر اثربخش‌تر از تبلیغات تلیوزیونی است. مطالعات آن‌ها نشان داد که اگر مردم در معرض یک محصول بدون برند قرار گیرند، سه برابر مخاطبان تلویزیونی که به سختی به یاد می‌آورند، می‌توانند برند را به خاطر بسپارند. علاوه بر این، تماشاگران سینما چهار برابر بیشتر از تماشاگران تلویزیونی از لحاظ احساسی درگیر می‌شوند. در واقع، هیچ‌چیز نمی‌تواند صفحه نمایش بزرگ را از نظر مقیاس، اندازه، و تاثیرگذاری شکست دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *