آرکیتایپ‌ برند

برندهای موفق دارای هویت قوی هستند، و این چیزیست که امید و آرزوی مشتریانتان را منعکس می‌کند. اما پیدا کردن صدای برند شما آن هم زمانی که کسب و کار کوچکی دارید کار بسیار دشواریست و البته پر هزینه. در پروسه مراحل برندسازی شناسایی آرکی‌تایپ برندتان باعت صرفه‌جویی در وقت و هزینه شما می‌شود و فورا شما را به مشتریان خود متصل می‌کند. پس به شما توصیه می‌کنم هرچه سریع تر این مقاله را مطالعه کنید تا با آرکیتایپ برند یا همان شخصیت برند آشنا شوید.

چرا به نظر می رسد بسیاری از فیلم ها شخصیت‌های دقیقاً یکسانی در آن‌ها بازی می‌کنند؟ شخصیت قهرمان فیلم‌های اکشن  که گذشته سختی داشته و احتمالا شکنجه هم شده. شخصیت  رمانتیک عجیب و غریب که نمی تواند درست کار کند! . پلیس عاقل قصه که غم و اندوه خیلی زیادی در داستانش غرار دارد.

به نظر می‌رسد این شخصیت‌ها همیشه در کتاب‌ها و فیلم‌ها ظاهر می‌شوند، و دقیقا به همان روشی که ما افراد واقعی را نیز طبقه‌بندی می‌کنیم. روانشناس کارل یونگ معتقد بود که برخی از شخصیت داستان‌ها را بلافاصله می‌شناسیم و برای ما آشنا هستند، چون آنها ابتدایی و غریضی هستند، بخشی از “ناخود آگاه جمعی” که همه ما با آن مشترک هستیم.

به این شخصیت‌های کاملا آشنا، آرکیتایپ‌های یونگ گفته می‌شود.

کهن‌الگوهای یونگ توسط همه گروه‌ها از جمله روانشناسان، زیست شناسان و حتی کارشناسان برندسازی مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.

آرکیتایپ‌های برند

مشاورین برندسازی مثل من از شما هزینه مشاوره خیلی زیادی دریافت می‌کنند و سپس آن‌ها یک هویت و استراتژی برای کسب و کار شما ایجاد می‌کنند تا با برند شما همخوانی داشته باشد.

اما نیاز به این همه هزینه نیست، برای یافتن هویت و شخصیتی که با کسب و کارتان همخوانی داشته باشد کافیست که لیست زیر را مطالعه کنید و شخصیتتان را انتخاب کنید و همیشه مانند همان شخصیت رفتار کنید.

فراموش نکنید که هم در برخورد با مشتری هم در برخورد با کارمندانتان باید یک شخصیت داشته باشید و با ثبات باشید.

هماننطور که قبلا هم گفته‌ام کارمند یک مجموعه سرمایه‌گذاری که هر روز با کت و شلوار به محل کارش حاضر می‌شود اگر روزی با تیشرت و شلوار جین و دستان تتو شده به محل کار برود کارمندان دیگر تعجب می‌کنند و نمی‌توانند به راحتی با او ارتباط برقرار کنند، شاید حتی از او فاصله هم بگیرند. کسب و کار و شخصیت برند هم به همین شکل است. ثبات، ثبات و باز هم ثبات داشته باشید.

 

رنگ‌های آرکیتایپ برند

 

به شما توصیه میکنم مقاله ۱۵ سایت برتر ساخت پالت رنگ را مطالعه کنید.

آرکیتایپ‌های برند

آرکیتایپ برند معصوم

۱٫ شخصیت معصوم (The Innocent)

با نام مستعار رمانتیک

ذات اصلی شخصیت معصوم این است که آزاد، خوشبین، ساده، خوشحال و راحت باشد و بزرگ‌ترین ترس آن‌ها این است که کاری استباه انجام دهند و به خاطر آن مجازات شوند. یا به عبارت دیگر از آرمان‌هایشان دست بکشند.

این برند در بهترین حالت خوش‌بین، صادق و مشتاق است و در بدترین حالت، خسته کننده و کودکانه رفتار می‌کنند.

مشتریان شخصیت معصوم تبلیغاتی را ترجیح می‌دهند که، برند صریح و صادقانه و خیلی ساده و از همه مهم‌تر بی‌آلایش تبلیغ کند، عاری از هر گونه ریا  و به طور طبیعی به برندهای خوش‌بین‌تر جلب می‌شوند. و در عوض تبلیغات اغراق آمیز و شلوغ آن‌ها را دفع می‌کند.

برندهای معصوم نوید سادگی می‌دهند.

کسب و کار‌ها با محوریت شخصیت معصوم خود را به عنوان یک برند خالص، ساده و قابل اعتماد و بی آلایش ارتقا می‌دهند.

بهترین روش تبلیغات که این برندها استفاده می‌کنند اغلب طبیعی و عامیانه است.

بدترین چیزی که می‌تواند به یک کسب و کار با شخصیت معصوم لطمه بزند کشف فساد یا فریباکاری یا انجام کارهای غیر اخلاقی است.

آن‌ها دوست ندارند که جهان را تحت تاصیر عوامل منفی قرار بدهند. پس لطفا خیلی مراقب باشید.

 

یک نمونه کاملا بی‌آلایش را خواهیم دید که خیلی ساده و صریح به معرفی محصول پرداخته و یک خرابکاری که به عمد در انتهای ویدیو رخ داده باعث جذب بیشتر شما می‌شود.

Innocent smoothies!

و همچنین ببینید، McDonald’sOriginal Source

 

 

آرکیتایپ برند قهرمان

۲٫ شخصیت قهرمان (The Hero)

با نام مستعار جنگجوی قهرمان

انگیزه اصلی قهرمان اثبات ارزش آنهاست و بزرگ‌ترین ترس آنها ضعف و عدم موفقیت است. به مایکل جوردن فکر کنید. در بهترین حالت آنها شجاع، مصمم و ماهر هستند. در بدترین حالت آنها متکبر، متجاوز و ظالم هستند.

مشتریان شخصیت قهرمان از محصولات و خدمات انتظار کیفیت و کارآیی بالا را دارند. آنها همواره دوست دارند که اول باشند و باید برای تک‌تک مشتریان مثل یک قهرمان باشید.

 برندهای قهرمان وعده پیروزی می‌دهند.

کسب و کارهای قهرمان خود را در تبلیغات با کیفیت خوب و برتر از رقبا متمایز می‌کنند و خود را ارتقا می‌بخشند. بدترین اتفاقی که می‌تواند برای یک تجارت قهرمان در تبلیغات بیفتد این است که سر و کله یک شخصیت قهرمان قوی‌تر پیدا شود و ثابت شود که ارزش بالاتری دارد.

 

Duracell

این آگهی از Duracell جنگجو خالص – با اعتماد به نفس و قابل رقابت است. وقتی محصول شما منبع تغذیه است ، پیام شما نیز باید قدرتمند باشد.

و همچنین ببینید، FedExNike

 

آرکیتایپ برند همه پسند

۳٫ شخصیت همه پسند (The Regular guy)

با نام مستعار من معمولی (شخصیت معمولی یا واقع‌گرا)

آدم‌های معمولی که خیلی راحت ارتباط برقرار می‌کنند، آنها شخصیتی دوستانه، قابل اعتماد و همدلی را دارند. در بدترین حالت آنها ضعیف، و سطحی‌نگر هستند.

اکثر اشخاصی که بر روی برندسازی شخصی کار میکنند این شخصیت را دارند. خیلی خودمانی، به راحتی ارتباط برقرار می‌کنند و به دنبال یک ارتباط دوستانه با شما هستند.

برندها با شخصیت معمولی معتقدند که به همه افراد تعلق دارند.

بهترین روش  تبلیغات برای این سبک شخصیت‌ها، تبلیغاتی خودمانی و بدون شعارهای اغراق آمیز، صادقانه و قابل اعتماد، بدترین نوع تبلیغات برای این شخصیت تبلیغاتی که در آن بیش از اندازه از خودتان تعریف کنید. یا شما را برندی حریص و پر ادعا نشان دهد.

 

Carling

خیلی ساده به شما نشان می‌دهد که در شرایط سخت هم می‌شود تولد گرفت…

و همچنین ببینید. VodafoneThis Girl Can

 

آرکیتایپ برند پرستار

۴٫ شخصیت پرستار (The Nurturer)

با نام مستعار والدین

این شخصیت به دلیل نیاز بسیار بالا به محافظت و مراقبت از دیگران شخصیت پرستار نام گرفته است و در ابتدا باید بگویم که بدترین ترس این شخصیت خودخواهی و ناسپاس بودن برای فداکاری‌های آنهاست.

این آرکیتایپ برند شخصیت، دلسوز، سخاوتمند و نیرومند هستند و از نظر منفی خیلی وابسته هستند و دل کندن از چیزی برایشان سخت است.

بهترین تبلیغات برای این قشر از برندها، تبلیغاتی با محوریت عاطفه است. و بدترین نوع تبلیغات تبلیغات تهاجمی است.

وعده این برند برای شما کمک به رشد و پرورش شماست.

اگر می‌خواهید در برندسازی در این شخصیت پیروز شوید به شما توصیه می‌کنم خدمات جانبی بیشتری ارائه دهید، برای محافظت، امنیت و پشتیبانی نیز به مخاطبتان تضمین بدهید.

 

بهترین مثال برند SMA است، او یک برند پرورشی است و مصرف‌کنندگانش محصولاتش نوزادان هستند، اما او می‌داند که بهترین راه برای فروش تحت تاثیر قرار دادن مادران است که به همین دلیل نشان می‌دهد به نوزادانشان توجه می‌کند.

مثال‌های دیگر از برندهای، FordGo Compare

 

آرکیتایپ برند خالق

۵٫ خالق (The Creator)

با نام مستعار هنرمند یا رویاپرداز

شخصیت خالق (شخصیت خودم) داره قدرت تخیل بالا، بسیار خلاق، آنها می‌توانند آثار استثنایی و ماندگاری را ارائه دهند. شخصیت خالق از میانه‌روی می‌ترسد. آنها مدام به آینده فکر می‌کنند‌. در بدترین حالت آنها بسیار بسیار خودسر عمل می‌کنند و خیلی زیاد هم خود شیفته هستند.

اصولا مشتریان آرکیتایپ برند خالق به تبلیغات توجه نمی‌کنند مگر اینکه بسیار بسیار خلاقانه و متفاوت عمل کند. این برند همیشه خارج از عرف عمل می‌کند.

وعده این شخصیت به مشتریانش اصالت است.

برند‌ها با شخصیت خالق اغلب خود را به عنوان کلیدی برای باز کردن قفل خلاقیت قرار می‌دهند.

 

اپل به خوبی این حس را به شما نشان می‌دهد.

apple

و همچنین ببینید از LegoCanon

 

آرکیتایپ برند جستجوگر

۶٫ شخصیت جستجوگر (The Explorer)

با نام مستعار متحیر

برندهایی با این شخصیت کاشف و ماجراجو است و می‌خواهد کل دنیا را کشف کند. آنها از انطباق و پوچی درونی می‌ترسند.  شخصیت ایندیانا جونز را به خاطر بیاورید یک رو خیلی خوب عمل می‌کند، مستقل و جاه‌طلب  و یک روز هم بی‌قرار و بی هدف می‌شوند.

مشتریان آرکیتایپ برند جستجوگر از برندهایی استقبال می‌کنند که باعث آزادی و کشف خود می‌شوند. به خصوص مواردی که مشتری را به سمت سفر با خود دعوت می‌کنند. اگر تبلیغات می‌خواهید آن‌ها را جذب کنید کافیست که از شگفتی‌های جهان هستی آن‌هارا مشعوف سازید.

آرکیتایپ برند با شخصیت جستجوگر همیشه نوید آزادی را به شما می‌دهند.

آرکیتایپ برند با شخصیت جستجوگر خود را به عنوان ابزاری برای کمک به دیگران و برای کشف تجربه جدید و ناشناخته تبلیغ می‌کنند. بدترین نتیجه برای یک برند اکتشافی این است که آزادی را از آنها بگیرید و یا به صورت خیلی سفت و سخت یا شرکتی با چهارچوب‌های از پیش تعیین شده در آیند.

 

 North Face یک برند اکتشافی است زیرا محصولات آنها برای کمک به اکتشاف است. با این حال ، این تبلیغ به ویژگی‌های محصول توجه نمی‌کند – بلکه روحیه اکتشاف را ترویج می‌دهد، این برند را با سیستم اعتقاد مشتریان خود تراز می کند.

North Face

و همچنین ببینید. Go ProPhileas Fogg

 

آرکیتایپ برند طغیانگر

۷٫ طغیانگر (The Rebel)

اسم مستعار انقلابی

شخصیت طغیانگر خواهان انقلاب یا انتقام‌جویی است، عاشق تتو هستند، آنها روحیه‌ای آزاد و شجاع دارند.

بزرگترین ترس آنها بی قدرت بودن است.

 در بدترین حالت آنها مخرب و کنترل ناپذیر هستند.

مشتریان شخصیت شورشی غیرمتعارف تشکر می‌کنند. آنها محتوای منحصر به فرد و تکان دهنده را ترجیح می‌دهند، محتوایی که فروش در آن به صورت مستقیم انجام نگرفته است.

آرکیتایپ برند با شخصیت طغیانگر نوید انقلاب را می‌دهند.

برندها با شخصیت طغیانگر خودشان را به عنوان یک رهبر در یک موج یا حرکت اصلی می‌بینند. برند طغیانگر به دنبال محبوبیت نیست.

 

Harley Davidson

هنگامی که  بانوان بلوند را در تلویزیون می‌بینیم ، آنها معمولاً زنانه هستند و محصولات زیبایی را تبلیغ می‌کنند اما  شخصیت بلوند هارلی دیویدسون متفاوت است – او قدرتمند ، مستقل و ریسک پذیر است و ساختار شکن است.

از برندهای دیگر

Levi JeansVO5

 

آرکیتایپ برند عاشق

۸٫ شخصیت عاشق (The Lover)

نام مستعار معشوقه

شخصیت عاشق کسب و کارش برای لذت بردن ساخته شده است. لذت در محیط زیست، کار و …

بزرگ‌ترین ترس آرکیتایپ برند عاشق این است که کسی به آنها توجه نکند و آنها رو دوست نداشته باشند.

مشتریان آرکیتایپ عاشق، عاشق زیبایی کالا‌ها و خدمات هستند و به آنها اهمیت می‌دهند. آنها عاشق محصولات لوکس و پریمیوم هستند، چون دوست دارند از بقیه اقشار جامعه جدا شوند و جذاب تر به نظر برسند.

برند با شخصیت عاشق نوید شور و شعف را می‌دهد و قطعا شما را به وجد خواهند آورد.

برندهای عاشق با تاکید بر لذت حسی، خود را بسیار پر زرق و برق به نمایش می‌گذارند و تبلیغ می‌کنند. تبلیغات این نوع برند‌ها بر به طور معمول بر روی احساسات مشتری و محصول متمرکز می‌شود. برند عاشق همیشه یک برند لوکس در ذهن مخاطب است. پس کسب و کارهای کوچک و ارزان قیمت نمی‌توانند یک معشوقه واقعی باشند.

 

Victoria’s Secret

Victoria’s Secret  یک دنیای فانتزی عجیب و غریب ایجاد کرده است که در آن همه سلیقه‌ها به آن توجه می کنند – زنان برجسته شخصیتی از برند‌های تجاری هستند که می‌توانند مردان را اغوا کنند. و اینجاست که  همسرانشان خود را به جای آنها تصور می‌کنند.  و برند می گوید: “اگر شما هم از این برند خرید کنید ، آنوقت می‌توانید زیبا و جذاب باشید.”

 

از برندهای دیگر ببینید، Galaxy chocolateHerbal Essences

 

آرکیتایپ برند جادوگر

۹٫ جادوگر (The Magician)

با نام مستعار شعبده باز

برند با شخصیت جادوگر می‌خواهد مشکلات جهان را پیدا کند و برای آنها راه‌حلی پیدا کند، او شخصیتی مکتشف، مخترع و کاریزماتیک دارد. برند جادوگر در صدد برآورده کردن آرزوی انسان‌هاست. بسیار بسیار نوآور و مبتکر

مشتریان آرکیتایپ برند جادوگر باید با استفاده از محصولات شما احساس کنند عاقل‌تر شده‌اند و می‌توانند افراد بیشتری را تحت تاثیر قرار دهند. بهترین نوع تبلیغات برای این برند تبلیغاتی تخیلی و الهام بخش است.

برندها با کهن الگو جادوگر نوید دانش را به ارمغان می‌آورند.

آرکیتایپ برند جادوگر خود را به عنوان دروازه‌های ورود به دانش و تجربه تحول‌گرا ترویج می‌کند.  آنها بیشتر بر روی گروه تمرکز می‌کنند و مشتری را هم با گفتن اعتماد به غرایز خودت از خریدش مطمئن می‌کنند. بدترین اتفاق برای این برند این است که به نظر برسد تبل توخالیست.

 

Disney

این تبلیغ از دیزنی بر روی دوچرخه‌ها یا نمایش‌های دیزنی لند تمرکز نمی‌کند – درعوض آنها بر تجربه یک دیدار خانوادگی تمرکز می‌کنند. آنها مستقیماً به بیننده خطاب می کنند و آنها را به عنوان نگهدار دانش و تجربه – با قدرت تأثیرگذاری بر خوشبختی فرزندشان قرار می دهند.

و همچنین ببینید LynxLululemon

آرکیتایپ برند حاکم

۱۰٫ شخصیت حاکم (The Ruler)

نام مستعار پادشاه

 

برندهای حاکم میلشان بیشتر به سمت نشان دادن قدرت و کنترل کردن هدایت می‌شود و بیشتر آنها از هرج و مرج و سرگونی می‌ترسند. یگ برند حاکم اعتماد به نفس بالایی داد و همینطور آنها مسئولیت‌پذیر هستند، در حالی که یک برند حاکم منفی، سفت و سخت است و کنترل کننده.

مشتریان آرکیتایپ برند حاکم جذب تبلیغاتی که بیان ساده‌ای دارن و اصطلاحا زیر دیپلم باشد نمی شوند. آنها برای تبلیغاتی که احساس قدرت و ثبات را تقویت می‌کند. ارزش قائل می‌شوند.

برند حاکم نوید قدرت را به شما می‌دهند.

برند‌های حاکم حرفشان سند است و غالبا این ایده را در ذهن شما پرورش می‌دهند که در زمینه کاری خود رهبر هستند.

برندهای حاکم برندی لوکس و ارزشمند است و تحمل بی ارزش شدن و ضعیف شمرده شدن را ندارند.

برندهایی که خیلی خوب نشاند داده‌اند که حاکم هستند.

 

American Express

این آگهی قدرت و تجملات را همزمان به شما نشان می‌دهد. شخصیت اصلی یک رهبر موفق در زمینه خود است ، زندگی می کند و زندگی راحت و زندگی با سهولت و عزت را هدایت می کند – ایده آل قدرتمند برای یک حاکم مشتاق.

Hugo BossRolex

 

آرکیتایپ برند دلقک

۱۱٫ شخصیت دلقک (The Jester)

نام مستعار کمدین

برند دلقک می‌خواهد لحظه به لحظه زندگی کند و از زندگی لذت ببرد، و از هر چیزی که او را کسل و خسته کند می‌ترسد.  برند دلقل همواره، شاد، بی‌خیال و البته اصیل هستند و در بدترین حالت آنها غیر مسئولانه، بی‌رحمانه و بی پروا هستند.

مشتریان این برند از تبلیغات منظم بیزارند، اما اما هر تبیغ غیر عادی که همراه با شیطنت و بازیگوشی و سرگرمی باشد را دوست دارند.

شخصیت دلقک به شما نوید سرگرمی را می‌دهد.

برندهای دلقک این تصویر را در ذهن به وجود می‌آورند که در لحظه زندگی می‌کنند. تنها برندی که با مشتریانش شوخی می‌کند و آنها را اذیت می‌کند البته از نوع بامزه و خنده‌دارش. بندی شوخ طبع و البته صادق هستند که غالبا مشتریان آنها افراد جوان هستند.

بدترین اتفاق برای این آرکیتایپ برند این است که خشک و سختگیر باشد.

 

این تبلیغ Skittles صداقت خالص است. خود این محصول حتی ویژگی ندارد – در حقیقت، کل قالب یک آگهی به نفع یک شوخی سورئال واژگون می‌شود. با این حال، این نمایش‌ها و اشتراک‌های زیادی را از جویندگان جوان و جوامع آنها تضمین می کند.

McVitiesOld Spice

 

آرکیتایپ برند دانا

 ۱۲٫شخصیت دانا (The Sage)

نا مستعار این شخصیت برند معلم است.

معلم دائما در جستجوی حقیقت است. و در هر زمینه‌ای میخواهد منطق را پیدا کند. بزرگ‌ترین ترس این برند گمراهیست. این برند در بهترین حالت، عاقل، آزاد اندیش، قابل اعتماد و کارآمد هستند. در بدترین حالت این برند متکبر می‌شود و بسیار سرد و بی روح.

این آرکیتایپ برند به شما نوید حکمت و دانایی را می‌دهد.

معلم نوید یادگیری را به شما می‌دهد و بنابراین در تبلیغاتش اغلب از واژگان سطح بالا‌تر و همینطور تصاویر نمادین استفاده می‌کنند. آنها به مشتریان خود اعتماد می‌کنند، تا ایده‌ها و چالش‌های سخت و دشوارشان را درک کنند. و از بیش از حد گنگ بودن هم باید خودداری کنند.

 

National Geographic Channel

این آگهی از National Geographic مجموعه ای از اظهارات شبه فلسفی را درمورد زمینه ای از مناظر تاریخی ، طبیعی و جامعه شناسی بیان می کند که به اظهارات آنها اهمیتی می بخشد. این کنجکاوی را جشن می گیرد و برای هرکسی که ارزش توسعه دانش خود را نسبت به جهان دارد ، به شدت جذاب می شود.

مثال‌های دیگر از این شخصیت برند

the Alpha CourseKhan Academy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *