۱۱ توصیه در برندسازی

این مقاله دقیقا اردیبهشت پارسال در مجله فوربز منتشر شد که وقتی خوندم دیدم دقیقا همان نکاتی رو که من در برندسازی روی اونها خیلی تاکید دارم رو بازگو کردند و به خاطر همین با کمک دوست عزیزم فرناز زارع ترجمش کردیم و براتون آپلود کردیم. و در نهایت لطفا شما هم یک توصیه یا تجربه خیلی مهم خودتون رو در مورد برندسازی با ما به اشتراک بگذارید تا ما هم با جمع آوری توصیه ها و تجربیات شما یه مقاله‌ی فارسی و کاربردی رو جمع آوری و منتشر کنیم که راهنمای مفیدی برای برندهای ایرانی باشد.

 

۱۱ توصیه در برندسازی برای ساختن تصویری بهتر از شرکت:

هروقت از برندسازی صحبت می شود، اغلب افراد به لوگو و رنگ فکر می کنند، اما برند چیزی بیشتر از صرفا شناخته شدن ظاهری است، برند در واقع همان تاثیری است که شما می توانید به روی مشتری داشته باشید و چگونگی پیامی است که ارسال می کنید.  تاثیر اولیه می تواند اطلاعات زیادی راجع به شرکت شما بگوید، اطلاعاتی راجع به ارزش های شما و آنچه انجام می دهید. کارآفرینان می بایست به تاثیرات ناخودآگاه برندسازی آگاه باشند.

ما از اعضای شورای آژانس فوربز خواستیم تا نظرشان را پیرامون اینکه هنگام فکر کردن به دارایی های برند چه چیزهایی مد نظر قرار می دهند، بدانیم. پاسخ های آنها به ما نشان دهنده ی مسائلی است که باعث بوجود آمدن شعار و نام خوبی برای شرکت می شود و روی هم رفته، برندسازی یک شرکت چیزی قابل رویت و گاه لمس پذیر است. پیشنهادات شورای آژانس ما شامل موارد زیر می باشد که به هنگام مد نظر قرار دادن دارایی های برند باید به آنها توجه کرد:

۱- خودتان را به وضوح معرفی كنيد.

هرچند نامی گیرا و جذاب به همراه لوگوی گرافیکی مناسب می تواند جذاب باشد اما اینها به تنهايي نمي تواند كار چندان بزرگي را براي  معرفي شما و خدماتتان انجام دهد. نام، لوگو و شعار شرکت شما می بایست ارائه دهنده ی نگرش و دیدگاهی باشد پیرامون آنچه شرکت شما قرار است انجام دهيد و نیز محصول یا خدماتی که قرار است شرکت شما ارائه دهد. اگر شما این فرصت را از دست دهید، زمان ارزشمندی را از دست داده اید زمانی که می توانست برای توسعه ی بیشتر روابط یا اشتراک مزیت های کلیدی به کار برده شود و همچنين انرژی زیادی را روی شرح مبانی بی جهت خرج کرده اید.

۲- برای مردم به آسانی قابل فهم باشید.

طوري عمل كنيد كه عموم مردم به آسانی بفهمند شما چه نوع کاری را انجام می دهید و از روش مناسب  برای عمومی کردن و توسعه دادن برند خود استفاده نماييد. عمومیت می توانید تا حد زیادی برند شما را تعریف کند.

۳- بگذارید برندتان داستانی را تعریف کند.

بگذارید نام، شعار و لوگوی شما یک داستان را بیان کند. داشتن یک معنای شفاف پشت کسب و کارتان به مشتری این امکان را می دهد تا ارکان کسب و کارتان را بهتر درک کند.

۴-آنچه مشتری شما به آن فکر می کند را مد نظر قرار دهید.

ما هر روز در حال طراحی تعداد زيادی لوگوی جديد هستيم و در تعجبم كه چرا طی این فرایند مشتری اصلا مد نظر قرار گرفته نمي شود. اغلب اوقات کارآفرین قبل از داشتن حتی یک مشتری به  طراحي لوگو، شعار و حتي نام شرکت فکر می کند. اگر دوست دارید در ذهن عموم تصویر یک برند برتر داشته باشيد، ابتدا  مشتری تان را تعریف کنید سپس بر اساس آن، برند خود را به نوعی طراحی کنید تا مشتری شما جذب برندتان گردد.

۵-از خودتان بپرسید چرا دارید  این کار را انجام می دهید.

شما کسب و کاری دارید که به عنوان مثال محصولی را می فروشید اما چرا شما آن محصول را می فروشید؟ البته همه ی ما هدف مان پول درآوردن است اما فروش چیزی با هدف به دست آوردن پول نمی تواند انگيزه ای براي جذب مشتری وخرید از برند شما شود. از خودتان بپرسید: خرید از من در زندگی مشتری های من چه تفاوتی ایجاد می کند؟

۶- ایجاد یک تجربه‌ی جاری.

مهمترین بخش از برندسازی امروزه، ایجاد یک تجربه‌ی جاری است. اشتباهي كه برای بسیاری از افراد انجام مي دهند و آن تکرار کردن شعار و تصاویر در سرتاسر پلتفرم ها است وکسب و کارهای پلتفرمی است.

اینستاگرام، فیس بوک، لینکدین، و… ، تنها نمونه‌هایی از پلتفمرم های بین‌المللی محسوب می‌شوند.

در فضای اینترنت کشور خودمان هم می‌توانیم از آپارات،دیجی‌کالا، بلاگفا، باما، دیوار، شیپور ونیز اسنپ،تپ‌سی، کلوب، پونیشا، لست سکند و کافه بازار، به عنوان مثالهای خوبی از پلتفرم های موفق و پرمخاطب نام ببریم.

در واقع یک تجربه ی جاری نوعی استراتژی برندسازی است که می بایست آن را به روشی صمیمی و نزدیک در ذهن شنونده و کاربر ایجاد کرد. توصیه ی من به این است که ابتدا به روی مخاطبین خود کار کنید. بهتر است به گروه و جمعیتی از مخاطبان که به دنبال دست یابی به آنها هستید فکر کنید و یک نسخه ی برند شخصی سازی شده و جامع برای تجربه ی کاربران بسازید.

۷- خلاق و قابل دستیابی باشید.

بهترین برندسازی برای یک شرکت ترکیبی است از خلاقیت و قابلیت دستیابی بودن . هنگامی که زیبایی شناسی را در برند، لوگو و نام مد نظر قرار می دهید، علاوه بر مقوله ی برندتان به مخاطبین نیز فکر کنید. همیشه دلیلی وجود دارد که ما براي خريد كفش به جای Shoes.com به Zappos برويم و  خریداری کنیم. موفق ترین برندها  همواره یک چرخش خلاقانه را بدون انحراف زیاد نسبت به آنچه مشتری های بالقوه شان از آن ها انتظار دارند را تجربه می کنند؛ بدون اینکه از محصول یا خدمات شان دور شوند.

۸-  طراحی برای طولانی مدت.

به این فکر کنید که لوگوی برند شما در طول زمان چقدر دوام می آورد. مراقب باشید برندی را انتخاب کنید که در طول بازه ی زمانی پنج یا ده ساله منسوخ نشده و از حالت به روز بودن دور نشود. لوگوهایی هستند که امروزه خوب و قابل توجه اند اما آيا پس از مدتی همچنان تازگی و مفهوم و معنای خود را دارند؟ و يااينكه  باید مجددا راجع به آنها فکر کرد.

۹- اصل ROI را دنبال کنید.

ما اصل ROI را دنبال می کنیم:(تناسب) Relevant، (اصالت) Original و (اثربخشی) Impactful. اگر استراتژی برند ما به درستی عمل کند، به این استانداردها خواهيم رسيد و مشتری در بازار تاثیر اولیه ی بسیار خوب و مطلوبی از ما می گیرد. ما زمان می گذاریم تا مطمئن شویم که مشتری های مان قرار است استانداردهای ROI را دریابند و آنها را تشویق می کنیم تا کار ما را با تجربه های گذشته و کنونی مقایسه کنند. رسانه های اجتماعی پلتفرمی است بزرگ و برای آزمایش کردن ایده های مان قبل از اینکه آنها را به سطح بعدی عمل برسانیم.

۱۰– به توسعه پذیری فکر کنید.

دارایی های برند شما اغلب اوقات تاثیر اولیه ی مشتری های شما از شرکت شما است. چه شاخصي را شما در طراحی لوگو، نام برند، شعار و … براي شرکت تان در  نظر قرار مي دهيد ؟ مراقب باشید، کسب و کار شما  در واقع از همین ها (لوگو،نام برندو شعار) شروع شده و همه ی اینها به محصولی که قرار است بفروشید، منطقه ای که قرار است در آنجا بفروشید و گاه مخاطبی که قرار است به آن بفروشید  ارتباط پیدا می کند. پس مهم است که چیزی منحصر بفرد برای شرکت داشته باشید که نشان دهنده ی انسجام کسب و کارتان باشد اما هم زمان توسعه ی کافی وتغييرات برای سال هايی در پيش رويتان است در نظر داشته باشيد و در خود بوجود آورده اید.

۱۱- از تست رادیویی استفاده کنید.

بسته به نوع کسب و کاری که دارید این آزمون می تواند یک موقعیت کلیدی باشد. شما می خواهید مطمئن شویدمردم نام شرکتتان را به آسانی بعد از شنیده شدن به خاطر می آورند. اگر نتوانید این کار را کنید با ریسک بزرگ از دست دادن موقعیت های بسیاری مواجه خواهید شد؛ ریسک اینکه اگر فردی اسم شرکت شما را درست ننويسد و يا  آن را فراموش كند و به ياد نياورد. نام شرکتتان باید به گونه ای باشد که به عنوان مثال اگر فردی یک بار آن را از رادیو شنید، بتواند به آسانی آن هر وقت خواست به یاد آورد.

لینک مقاله

5 دیدگاه برای “۱۱ توصیه در برندسازی

  1. اشتراک‌ها: 9 اصل در طراحی یک لوگو تاثیرگذار - ماد مقاله ای از رضا تحیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *