برندسازی و هویت بصری

اثرگذاری به وسیله ی طراحی

برندسازی و هویت بصری ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. دقیق نگاه کنید، آن وقت متوجه آنها بر روی وب سایت ها، بسته بندی محصولات و انواع مختلف سبک های بازاریابی می شوید. حتی اقلام شخصی مثل اسناد و کارت های کسب و کار شخصی نیز شکل هایی از هویت را با خود دارند.

مراقب باشید، برندسازی همان چیزی است که مردم راجع به شما، شرکت شما، محصول شما و یا خدمات شما فکر می کنند. هویت بصری نیز آن چیزی است که برند شما به نظر می رسد، از لوگوی شما گرفته تا انتخاب های رنگ شما و چیزهای بیشتری شبیه به این.

تصاویر قوی می توانند خیلی برانگیزاننده باشند. به تجربه ی خود به عنوان یک مشتری فکر کنید؛ آیا تا به حال شده که به سادگی محصولی را انتخاب کنید چون شکل آن را دوست داشتید؟ فارغ از نقش، رسانه و سطح مهارت، شناخت نسبت به هویت بصری می تواند منجر به تصمیم گیری به واسطه طراحی هدفمند بشود.

نگاهی دقیق تر به هویت بصری

هویت بصری نوعی بازبینی بروی برند شما است. هر کدام از بخش های طراحی شما نوعی نشانه است که به بیننده القا می کند که چه انتظاراتی می تواند داشته باشد. زیبائی شناسی شما می تواند سنتی، مدرن یا کمی بیشتر و کمتر از این دو باشد – هر برند، برندی متفاوت است و آنچه مهم است این است که عناصر طراحی شما به درستی کنار یکدیگر قرار گیرند تا بتوانند آنچه برند شما است و آنچه درباره ی برند شما نیاز است را انتقال دهند.

البته همه اش کسب و کار نیست و شما می توانید مفهوم هویت را به تقریبا هر نوع پروژه ای اعمال کرده و آنجا نیز بکار ببندید، از جمله حتی طراحی های شخصی. چه در حال به روز رسانی رزومه ی شخصی خودتان هستید یا دارید به دنبال راهی برای تقویت و بهبود وبلاگتان می گردید، در هر حال مزیت های بسیاری است که می توانید با بکارگیری استایل بصری متناسب تان از آنها بهره مند شوید.

برخی شرکت ها از راهنمای سبک استفاده می کنند تا برندشان همسو با اهداف شان باشد. اگر تازه ابتدای راه شروع طراحی هستید، خیلی خوب، شما این فرصت را دارید که خیلی اصولی عمل کنید.

مولفه های اصلی هویت تصویری عبارت اند از لوگو، رنگ، تایپوگرافی و تصاویر

لوگو

لوگو آن چیزی است که برند شما را با بکارگیری نشانه های خاص، نوع طراحی یا هر دوی آنها، شناسایی و تعریف می کند. اثربخش ترین لوگو ها به نظر می رسد خیلی ساده اند طوری که بیننده ها به راحتی آنها را شناخته و به یاد می آورند.
این مقاله را مطالعه کنید تا از راز طراحی یک لوگوی اثرگذار با خبر شوید.

هربخش و عنصری از لوگوی شما در واقع به ساخت هویت برند تان کمک می کند و بخشی از آن را می سازد، از جمله انتخاب فونت؛ رنگ ها و سایر عناصر تصویری. یکی از این ها را اگر تغییر دهید، تاثیر بزرگی به روی نحوه ی شناخت و درک برند تان ایجاد می کنید.

لوگوها، منحصرا همه جا هستند. همه جا و در همه زمینه، از کسب و کار های کوچک گرفته تا شرکت های بزرگ یا مشاغل خانگی و هر نوع کسب و کار و کارآفرینی دیگر. یک لوگو تا حد زیادی شبیه به برند ادبی است – یعنی آن شکلی که افراد شما و محصول یا خدمات تان را شناسایی می کنند.

به همین دلیل است که باید در استفاده ی دقیق از لوگو بسیار هوشمندانه و عاقلانه عمل کنید. یک لوگوی تحریف شده، دارای پیکسل های بد و یا خیلی کوچک و ناخوانا می تواند در بیننده تاثیر بدی ایجاد کند. در زیر نمونه های بسیاری از فایل های با کیفیفت کم را می توانید مشاهده کنید:

برای مقابله با این مساله، یک کپی دیجیتالی مستقل داشته باشید که با کیفیت بالا و کافی و برای هر پروژه ای مناسب باشد. به این ترتیب، شما برای هر چیزی که ممکن است با آن مواجه شوید، آماده اید، مهم نیست چقدر بزرگ یا چقدر کوچک باشد.

رنگ

رنگ کمک می کند تا نام تجاری خود را به شکل بسیار قدرتمندی تعریف کنید. رنگ نه تنها این تاثیر را بر روی بیننده ایجاد می کند، بلکه هنگامی که در پروژه ها یا سیستم های چندگانه استفاده شود، احساس قدرتمندی را نیز ایجاد می کند.

بیشتر برند ها رنگ های اصلی شان را مستقیما از لوگوی شرکت می گیرند. رنگ های اضافی می توانند باعث توسعه ی پالت شوند و تعریف بیشتر ی از شخصیت برند و سبک و شیوه ی برند تعریف کنند.

روش های زیادی برای استفاده از رنگ های برند وجود دارد، فقط مراقب باشید که زیاده روی نکنید. استفاه از رنگ خوب همه چیز را در جایگاه تعادل قرار می دهد، فراتر از تعادل نروید؛ همین.

از مشکلات رایج، مانند رنگهایی که باعث لرزش در تماشای بیننده از کار شما می شوند اجتناب کنید. به عنوان مثال، در تصویر زیر، متن با پس زمینه در ارتباط است، و خواندن آن دشوار است.

مطمئن باشید که در پالت رنگی تان از رنگ های خنثی هم استفاده کرده اید، مانند سیاه، خاکستری، سفید. با این کار وقتی رنگ های تان کنار یکدیگر قرار بگیرند اثر منحصر بفرد و درستی را آفریده اید.

تایپوگرافی

این یکی از جنبه های ساده تر مربوط به هویت بصری است که می تواند تا حد بسیار قابل توجهی تاثیرگذار و گویا باشد. همه ی تفاوت در این زمینه فونتی متفاوت است و شما می توانید با ظرافت کل احساس برند تان را تغییر دهید.

بیشتر برندها، دو تا سه فونت را انتخاب می کنند که اغلب از الگوهای الهام گرفته شده برای استفاده اساسی و روزمره است. فونت خلاق نیز باید با دقت انتخاب شود و باید انعکاس هویت منحصر به فرد شما باشد.

فونت های خاصی وجود دارد که حرفه ای ها می دانند باید از آنها اجتناب کنند – فونت هایی که قبلا محبوب بودند، اما اکنون به نظر می رسد که منسوخ شده اند و بیش از حد استفاده شده اند. فونت های زیر نمونه هایی از فونت های بدنام هستند.

استفاده از فونت های نامناسب باعث می شود از هویت و اعتبار شما کمی کاسته شود و در واقع حواست تان باشد فونت شما می بایست تکمیل کننده ی برند شما باشد.

تصاویر

تصاویر بخش بزرگ و قابل توجهی از ساخت هویت منحصر بفرد شما را تشکیل می دهند. هر عکس، گرافیک، آیکون و دکمه ای، نوعی تقویت برای نشان دادن برند شما و شکلی که نمایش می دهد محسوب می شود.

در محیط های حرفه ای تصاویر معمولا به صورت منحصر بفردی برای برند ساخته می شوند؛ به عنوان نمونه تصاویر در یک کاتالوگ یا گرافیک های درون یک اپلیکیشن اینگونه اند. اگر قدرت این کار را ندارید، می توانید از نتایج مشابه با انتخابی ظریف استفاده کنید.

از تصاویری که احساس عمومی و یا واضحی دارند اجتناب کنید، سعی کنید از روش هایی استفاده کنید که برند شما را از بقیه جدا و منحصر بفرد نشان دهد.


از تصاویر فاقد بافت یا تصاویری که به طرزی شناخته شده در طراحی برندهای دیگر استفاده شده است خودداری کنید. تصویر زیر را در نظر بگیرید؛ برخی بینندگان ممکن است آن را یک تصویر دزدی بدانند، چون این تصویر فاقد زمینه است و ممکن است بیننده احساس کند آن را شما از جایی کپی کرده و به تصویر لپ تاپ اضافه کرده اید.

در عوض، تصاویری را که به نظر واقعی می آیند انتخاب کنید و از افراد معتبر، مکان ها و چیزهای دیگر استفاده کنید. بهترین تصاویر، تصاویری اند که دیدگاه منحصر به فرد شما را تجسم کنند. آنها نشان می دهند شما می خواهید چونه دیده شوید؛ آنهم زمانی که مردم در مورد نام تجاری شما فکر می کنند.

روی هم رفته

هویت بصری صرفا یک ابزار بازاریابی نیست بلکه روشی است برای نگاه کردن به یک طراحی، طراحی ای که بسیاری از حدس های کاری را حذف می کند. با یک تصویر شفاف از برند تان، می دانید که دقیقا از چه رنگ هایی، چه فونت هایی و چه تصاویری استفاده کنید. این گونه است که می توانید آثاری متناسب برای دید بیننده و یادآوری نام و برندتان، ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *