۲۵ حقیقت روانشناسی رنگ

اگر فکر می کنید که رنگ‌ها فقط برای افزایش زیبایی یک برند استفاده می‌شوند، در این صورت فرصت‌های فوق العاده‌ای را برای کسب و کار خود از دست می‌دهید. ما در rezatahayori.com جالب‌ترین حقایق روانشناسی رنگ را که باید در سال ۲۰۲۲ از آن آگاه باشید جمع‌آوری کرده‌ایم، بنابراین می‌توانید تصور کنید که بینش اولیه در مورد این موضوع چقدر می‌تواند ارزشمند باشد.

ما اغلب احساسات و حالات ذهنی را از طریق رنگ‌ها بیان می‌کنیم: مثلاً غمگین بودن با رنگ آبی مرتبط است. اما روانشناسی رنگ‌ها پیچیده تر از آن است و معانی آن‌ها در بازاریابی می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

با استفاده از رنگ‌های مناسب، می‌توانید پیام‌های قدرتمندی را به مردم منتقل کنید، بدون اینکه در مورد اهداف خود صریح باشید. بیایید ببینیم چگونه:

حقایق جذاب

۸۵ درصد از انتخاب‌های خریدی که خریداران انجام می دهند تحت تأثیر رنگ‌ها هستند.

تأثیر روانی رنگ‌ها، سطح استرس، خلق و خو و رفتار نیز تحت تأثیر خودش قرار می‌دهد!

۹۳ درصد از خریداران تصمیمات خرید خود را صرفاً بر اساس ظاهر بصری محصول می‌دانند.

بین ۶۲ تا ۹۰ درصد از اولین تاثیرات یک محصول توسط رنگ‌های آن مشخص می‌شود.

طبق مطالعات رنگی، مردم تبلیغات رنگی را ترجیح می‌دهند که ۴۲ درصد بیشتر از تبلیغات سیاه و سفید می‌خوانند

رنگ‌ها می توانند آگاهی برند شما را تا ۸۰ درصد افزایش دهند!

جنسیت و فرهنگ بیشتر تفاوت‌ها در درک مردم از رنگ‌ها را تشکیل می‌دهند.

آبی رنگ مورد علاقه ۵۷ درصد از مردان است و برای ۳۵ درصد از زنان نیز بیشترین جذابیت را دارد.

آبی همچنین یکی از بهترین رنگ‌ها برای تجارت است و ۳۳ درصد از برندهای برتر جهان از آن در لوگوی خود استفاده می‌کنند.

نارنجی (۲۹%) و قهوه ای (۲۳%) کمترین رنگ مورد علاقه مردان و زنان هستند.

حقایق روانشناسی رنگ ۲۰۲۲

هدف رنگ‌ها فراتر از زیبایی شناسی صرف است. آن‌ها ابزاری هستند، برای بیان احساسات مختلف برای هنرمندان و نویسندگان اما بازاریابان نیز می‌توانند با موفقیت از آن‌ها استفاده کنند.

رنگ‌ها بخش بزرگی از تجربه بصری افراد را تشکیل می‌دهند و ما اغلب قبل از آگاهی از فرآیند فکر خود، واقعیت را از طریق ابزارهای حسی تفسیر می‌کنیم. این به شما امکان می‌دهد تا پیشنهادات قوی را به ناخودآگاه خریداران ارسال کنید. شاید بتوانید از این حقایق جالب در مورد رنگ ها بیشتر بیاموزید:

 

 1. رنگ‌ها ۸۵ درصد از تصمیمات خرید مردم را تعیین می کنند!

حدود ۸۵ درصد از خریداران هنگام توضیح انگیزه خود، رنگ محصول را دلیل اصلی خرید آن عنوان می‌کنند. پیامدها؟ روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند کسب و کار شما را با توجه به اهمیت بسیار زیاد آن ارتقا دهد یا باعث شکستش شود.

 1. ۹۰ ثانیه طول می‌کشد تا اولین برداشت از یک محصول ایجاد شود.

این نشان می‌دهد که مردم چقدر سریع درباره محرک‌هایی که ممکن است بسیار پیچیده باشد (حدود ۹۰ ثانیه) قضاوت می‌کنند.

شاید باید توجه خود را به معانی رنگ‌ها معطوف کنید، حالا که اولین برداشت در مورد نام تجاری در تصمیم گیری افراد بسیار حساس است.

 1. رنگ‌ها تاثیر زیادی بر خلق و خو، رفتار و سطح استرس شما دارند!

طبق روانشناسی، رنگ‌های مختلف تأثیرات متفاوتی بر تجربه ذهنی شما دارند. به عنوان مثال، رنگ آبی نشان دهنده قابلیت اطمینان، شایستگی و آرامش خاطر است. به همین دلیل است که در کنار سایر رنگ‌ها، توسط بازاریاب‌هایی که می‌خواهند شما را به محصولاتشان اعتماد کنند، به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از طرفی قرمز رنگ مناسبی برای انتقال حس فوریت، اشتیاق و هیجان است. قرمز معمولاً میل به برآورده ساختن امیال و نیازهای شما را برمی انگیزد، اما می‌تواند با پرخاشگری و بی‌قراری همراه باشد زیرا ضربان قلب شما را تسریع می‌کند و فشار خون شما را افزایش می‌دهد.

در حالی که در مورد رنگ‌ها و حالات، زرد سومین رنگ اصلی است و معمولاً باعث ایجاد احساس شادی، خوش بینی و خلاقیت در شما می شود. اما همچنین می‌تواند اضطراب را برانگیزد زیرا نماد هشدار و تهدیدهای بالقوه است.

 1. درک رنگ ها تا حد زیادی به تفاوت‌های جنسیتی بستگی دارد.

مردان تمایل به انتخاب رنگ‌های قوی‌تر دارند، در حالی که زنان رنگ‌های پررنگ کمتر و ملایم‌تر را ترجیح می‌دهند. با این حال، ۳ رنگ برتر مورد علاقه آنها تفاوت چندانی با هم ندارند: آبی، سبز و مشکی برای مردان. آبی، بنفش و سبز برای زنان.

تفاوت‌ها همچنین در مورد آنچه که آن‌ها بیشتر دوست ندارند رخ می‌دهد. مردان عموماً رنگ‌های قهوه‌ای، نارنجی و بنفش را تحقیر می‌کنند، در حالی که زنان رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای و نارنجی را کمتر ترجیح می‌دهند.

 1. ۹۳٪ از خریداران محصولات را بر اساس ظاهر بصری انتخاب می کنند!

۹۳ درصد از خریداران اعلام می‌کنند که وقتی به خرید یا عدم خرید محصول فکر می‌کنند، بر ظاهر بصری آن تمرکز می‌کنند – که به معنای خرید یا انتخاب خدمات آنلاین در اینترنت است. به همین دلیل، رنگ‌ها در طراحی وب نیز بسیار مهم هستند.

 1. برداشت اول بیشتر توسط رنگ‌ها تعیین می‌شود.

بین ۶۲ تا ۹۰ درصد از اولین ارزیابی یک محصول تنها بر اساس نحوه درک شما از رنگ آن است.

این نکته‌ای است که به شما می‌گوید با دقت مورد بعد را مطالعه کنید تا آگاه شوید که چرا باید به روانشناسی رنگ توجه زیادی داشته باشید:

 1. رنگ لوگو اولین چیزی است که برای مشتری برجسته می‌شود.

اگر می‌خواهید کسب و کارتان رونق پیدا کند، ایده خوبی این است که زمان و تلاش زیادی را برای طراحی لوگو و به ویژه در انتخاب رنگ‌های آن صرف کنید. مطمئن شوید که طراح سایتی که استخدام می‌کنید به اندازه کافی آگاه است و معانی و اهمیت رنگ لوگو را درک می‌کند.

 1. آبی پادشاه است! ۵۷ درصد از مردان و ۳۵ درصد از زنان آن را به عنوان مورد علاقه خود ذکر می کنند.

 این توضیح می‌دهد که چرا رنگ آبی در تبلیغات و طراحی وب استفاده می‌شود – این رنگ ترجیحی ۵۷٪ از مردان و ۳۵٪ از زنان است.

اگرچه ممکن است آبی را به عنوان یکی از “رنگ‌های غمگین” تصور کنید، اما احساسات واقعی که منتقل می‌کند اعتماد و امنیت است، بسیار شبیه رنگ محبوب دیگرمان رنگ سبزاست. به همین دلیل است که شما لوگوهای سبز و آبی زیادی در دنیای تجارت می‌بینید.

 1. تفاوت های فرهنگی در ادراک رنگ ها نیز مطرح است.

به عنوان مثال، بنفش به طور کلی رنگ منحصر به فرد، سلطنتی و شخصیت متمایز است. اما برای مردم برزیل و تایلند، بنفش رنگ عزا است. بنابراین هنگامی که جمعیت یا جمعیت خاصی را هدف قرار می‌دهید به این جزئیات توجه کنید.

 1. کم محبوب‌ترین رنگ‌ها قهوه‌ای و نارنجی است.

برخی از ترجیحات جهانی‌تر از سایرین هستند، زیرا رنگ‌ها و احساسات گاهی اوقات روابط پایداری در بین همه جمعیت‌شناسی دارند.

نارنجی و قهوه ای را می‌توان بدون در نظر گرفتن جنسیت، فرهنگ یا سن، در میان منفورترین رنگ‌ها یافت. ۲۹ درصد از مردم ادعا می‌کنند که کمترین رنگ مورد علاقه آن‌ها نارنجی است، در حالی که ۲۳ درصد به هیچ وجه قهوه‌ای را دوست ندارند.

حقایقی در مورد رنگ‌ها در بازاریابی

تا به حال، دیده‌ایم که رنگ‌ها طیف وسیعی از عملکردها و اهمیت روان‌شناختی دارند. ما می‌توانیم از طریق رنگ ها در مورد چیزهای زیادی بیاموزیم – از جمله شخصیت برندها. با استفاده از رنگ‌ها، می‌توانید چیزهای زیادی در مورد برندتان بگویید، و به این بستگی دارد که چقدر هدف کسب‌وکار را با رنگ‌هایی که آن را نشان می‌دهند مطابقت می‌دهید.

در این بخش، اطلاعات جالبی در مورد رنگ‌ها و برندها بررسی می‌کنیم که برای شما مفید خواهد بود. بنابراین بدون هیچ مقدمه‌ای، بیایید آن را ادامه دهیم:

 1. مردم ۴۲ درصد بیشتر از تبلیغات سیاه و سفید رنگ‌های مشابه را انتخاب می‌کنند.

برای اینکه بتوانید ایده‌ای در مورد اهمیت رنگ‌ها برای کسب و کار خود داشته باشید، بیایید نگاهی به اهمیت رنگ‌ها در تبلیغات بیندازیم: همانطور که از این آمار می بینیم، مردم ۴۲٪ زمان بیشتری را برای مشاهده تبلیغات در رنگ‌ها در مقایسه با رنگ‌ها صرف می‌کنند. همان‌ها در نسخه غیر رنگی. اما این دقیقاً چگونه به خرید منجر می‌شود؟

 1. ۶۰ درصد از کاربران یک محصول را به دلیل رنگ آن قبول یا رد می‌کنند!

تصمیم برای خرید یا عدم خرید چیزی به ۶۰٪ به رنگ نشان دهنده برند بستگی دارد. این بر این واقعیت تأکید می‌کند که انتخاب پالت مناسب می‌تواند برای موفقیت شما بسیار مهم باشد.

 1. آبی بیشترین استفاده را در بین برندهای برتر دنیا دارد.

آبی بدون شک یکی از بهترین رنگ‌ها برای بازاریابی است که بیش از ۳۳ درصد از شرکت‌های برتر در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. در مقایسه، ۲۹ درصد از آن‌ها از قرمز به عنوان رنگ اصلی خود استفاده می‌کنند، در حالی که ۲۸ درصد رنگ مشکی و خاکستری را انتخاب می‌کنند و پس از آن ۱۳ درصد از رنگ‌های زرد و طلایی استفاده می‌کنند.

حال اجازه دهید عمیق‌تر به رابطه بین تجارت و رنگ‌ها بپردازیم:

 1. خریداران بین رنگ و قیمت محصول ارتباط ذهنی دارند.

اگر می‌خواهید محصول خود را ارزان جلوه دهید، ساده ترین راه برای انجام این کار استفاده از رنگ نارنجی است که ۲۶ درصد از مردم آن را با قیمت پایین مرتبط می‌دانند. راه دیگری که می‌توانید از روانشناسی رنگ‌ها در تبلیغات سود ببرید این است که برعکس عمل کنید – با استفاده از رنگ مشکی محصول خود را گران و با کیفیت جلوه دهید! (فقط ۱٪ از کاربران آن را ارزان می‌بینند)

 1. می توانید از رنگ های ثانویه به صورت استراتژیک استفاده کنید.

در بخش اول، ما برخی از معانی سه رنگ اصلی را توضیح دادیم. اما روانشناسی رنگ برند فراتر از چیزی است که مک دونالدز هنگام افشای لوگوی قرمز و زرد خود به آن تکیه می‌کند.

سبز می‌تواند به همان اندازه موثر باشد، نشان دهنده ثبات و سلامتی است و محصولات شما را به دلایل مرتبط بودن با طبیعت و دوستی با محیط زیست مرتبط می‌کند. بنفش که به ندرت در طبیعت یافت می‌شود، بیانگر تجمل است و می‌تواند در صنعت زیبایی مفید باشد. یکی از بهترین رنگ‌ها در تجارت نیز رنگ نارنجی است که بیشتر برای جذب خریداران هیجانی استفاده می‌شود.

 1. رنگ های قهوه‌ای و غیر رنگی نیز هدف خود را دارند.

با وجود اینکه معمولاً کسل کننده و غیر جالب دیده می‌شود، رنگ قهوه‌ای در واقع می‌تواند در صورت استفاده صحیح محصول شما را راحت و ایمن نشان دهد. هنگام بحث درباره رنگ و هویت برند، نمی‌توانیم فراموش کنیم که رنگ سفید تمیزی، حرفه‌ای بودن و سادگی را منتقل می‌کند.

از سوی دیگر، رنگ مشکی می‌تواند عناصر شیطانی و مرتبط با مرگ را تداعی کند یا ظرافت و پیچیدگی را بیان کند، بسیار شبیه خاکستری – که هوش، خرد و صداقت را منتقل می کند.

 1. رنگ‌ها نام تجاری شما را ۸۰ درصد بیشتر نشان می‌دهند!

با در نظر گرفتن اینکه مردم به سمت برندهایی که به راحتی قابل تشخیص هستند تمایل دارند، این یک دلیل دیگر برای توجه شما به رنگ لوگوی خود است: می تواند شناخت برند شما را تا ۸۰% بهبود بخشد.

 1. ۸۳ درصد از مدیران اذعان دارند که رنگ به موفقیت برند آنها کمک می‌کند.

افراد مدیریت به طور فزاینده‌ای از تأثیر رنگ‌ها در مشاغل خود آگاه شده‌اند – به طوری که ۸۳٪ از آن‌ها اهمیت زیادی به آنها می‌دهند.

این همان ارزشی است که همکاران بازاریاب شما برای زیبایی شناسی ارزش قائل هستند و اگر می‌خواهید رقابتی باقی بمانید یا رقابتی شوید، باید استراتژی خود را بر این اساس تطبیق دهید.

حقایق جالب درباره رنگ‌ها

اکنون که دیدیم چگونه می‌توانید از رنگ‌ها در بازاریابی استفاده کنید تا برند خود را به یاد ماندنی‌تر کنید، پیام درستی در مورد هویت کسب و کار خود منتقل کنید، تعداد فروش را افزایش دهید و نرخ تبدیل خود را در وب سایت‌ها بهبود بخشید، وقت آن است که کمی عقب بنشینید. استراحت کنید و از چیزهای سرگرم کننده‌تری که برای شما گردآوری کرده‌ایم لذت ببرید.

 1. ۹۵% از برندها در طراحی لوگوی خود از ۲ رنگ بیشتر استفاده نمی‌کنند.

مانند بسیاری دیگر از جنبه‌های زندگی، بیشتر همیشه بهتر نیست. این مورد در مورد طراحی لوگوی ایده آل شما نیز صادق است – اکثر برندها بیش از ۲ رنگ مناسب انتخاب نمی‌کنند و فقط با آن رول می‌شوند!

اکنون به مورد بعدی در مجموعه حقایق جالب در مورد رنگ‌ها می رویم:

 1. مشکی در صنعت گران قیمت بسیار محبوب است.

رنگ مشکی به عنوان نماد تجمل، لوکس‌گرایی و ظرافت و در عین حال بیانگر قدرت و متانت، بیشترین کاربرد را در صنایع پیشرفته و تولید قطعات گران قیمت تکنولوژی، خودرو و لباس دارد. در مورد برندها و رنگ‌های آن‌ها صحبت می کنیم، در مورد نارنجی چه می توانیم بگوییم؟

 1. نارنجی به طور فزاینده ای برای دکمه های CTA استفاده می شود.

نارنجی با داشتن ترکیبی از ویژگی‌های قرمز و زرد، به طور سنتی رنگی است که برای جلب توجه، انرژی بخشیدن به شما و بسیج منابع شما استفاده می‌شود. این امر محبوبیت آن را برای دکمه‌های فراخوان به عمل توضیح می‌دهد، علی‌رغم این واقعیت که بسیاری رنگ نارنجی را منفورترین رنگ در جهان می‌دانند.

 1. هاینز رنگ اصلی خود را تغییر داد و با رشد ۲۳ میلیون دلاری فروش مواجه شد!

یکی از بزرگترین برندهای سس کچاپ در گلوب به عنوان یک آزمایش بازاریابی رنگ محصولات خود را از قرمز به سبز تغییر داد و با ۲۳ میلیون دلار ثروتمندتر شد – حرکتی ساده با تأثیری عظیم!

 1. رنگ های “unisex” – سفید، سیاه، خاکستری، آبی و قهوه ای روشن.

همانطور که ممکن است از حقایق در مورد رنگ آبی به یاد داشته باشید، برخی از رنگ‌ها به طور یکسان مورد علاقه و قدردانی مردان و زنان هستند. این مورد برای آبی (که مورد علاقه هر دو جنس است)، سیاه، خاکستری، سفید و قهوه ای روشن (که ظاهراً به همان اندازه منفور است) صدق می‌کند.

 1. تنها ۸ درصد از مردان و ۰٫۵ درصد از زنان کوررنگ هستند.

اگر فکر می‌کردید که می توانید ۸٪ از مردان و ۰٫۵٪ از زنان را از لیست مشتریانی که محصول شما را به دلیل رنگ ها انتخاب می کنند حذف کنید، با شما شوخی می‌کند: آن‌ها هنوز هم می‌توانند رنگ آبی را ببینند!

 1. مردم ترجیحات رنگی را برای سازگاری و تکامل ایجاد کرده اند.

چرا ما رنگ های مورد علاقه داریم؟ حقیقت علمی در مورد ترجیحات رنگ این است که پایه تکاملی دارد و به اجداد ما در گذشته کمک می کرد تا از خطر (مثلاً حیوانات سمی سیاه و زرد) یا غذای فاسد (قهوه‌ای) دوری کنند و به دنبال آسمان و آب صاف باشند. آبی).

جمع بندی

اگرچه ممکن است در بازاریابی چیز مهمی به نظر نرسد، اما رنگ‌ها نقش مهمی در جذب مشتریان و تاثیرگذاری بر تصمیمات خرید آن‌ها دارند. حقایق روانشناسی رنگ ارائه شده در این مقاله به ما نشان می‌دهد که آن‌ها چه چیزی را می‌توانند به مردم منتقل کنند، چگونه از آن‌ها استفاده کنیم و چرا باید این کار را انجام دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *