تئوری رنگ

قدرت رنگ

رنگ، نقشی حیاتی را در طراحی و زندگی روزمره ی ما ایفا می کند؛ گاه می تواند باعث شود شما سرتان را به سمت یک عکس برگردانده یا گاه باعث برانگیخته شدن پاسخی احساسی در شما می شود. رنگ حتی می تواند مساله ی مهمی را بدون استفاده از کلمات انتقال دهد.

با این حال ما چگونه باید بدانیم که رنگ ها چگونه کنار یکدیگر خوب بنظر رسیده یا خوب به نظر نمی رسد؟ پاسخ ساده است: به کمک تئوری رنگ ها

هنرمندان و طراحان قرن هاست که از تئوری رنگ ها پیروی می کنند اما هر شخص دیگری هم می تواند درباره ی این تئوری چیزی بیاموزد. این تئوری می تواند به شما کمک کند تا در موقعیت های گوناگون احساس اعتماد بنفس کنید، این موقعیت چه انتخاب رنگ برای برندتان باشد یا ست کردن رنگ لباس های تان. با کمی نگرش می توانید به روشی نو به رنگ ها نگاه کنید.

مبانی رنگ ها:

بیایید در همین ابتدا با اصول و مبانی شروع کنیم. آیا زمانی را که در مدرسه رنگ های اصلی و رنگ های غیر اصلی را آموختید به یاد دارید؟ شما از همان موقع برخی دانش و اطلاعات را از رنگ ها با خود دارید.

رنگ های فرعی از ترکیب دو رنگ اصلی بدست آمده اند. زرد و قرمز باعث بوجود آمدن رنگ نارنجی می شود، زرد و آبی رنگ سبز را می سازند و آبی و قرمز هم رنگ بنفش را می سازند.

ما اگر این رنگ ها را با هم ترکیب کنیم، سایه های میانه را بدست می آوریم، مانند قرمز-نارنجی و زرد-سبز. روی هم رفته، همه ی این ها با هم چرخ ِ رنگ را تشکیل می دهند (خودتان خواهید دید که چرا این اسم را روی آن گذاشته ایم).

نگاهی نزدیک تر

اکنون شما با مفهوم چرخ رنگ آشنا شده اید، بیایید نگاهی نزدیک تر به هیو (hue)، سچوریشن (saturation) و  ولیو (value) بیاندازیم. برای شناخت رنگ ها به صورت جزئی تر، یک سری مفاهیم و پیش شرط ها وجود دارند که شاید در زندگی روزانه اصلا با آنها مواجه نشوید.

هیو

هیو یکی از آسان ترین این مفاهیم است؛ و به عبارتی هیو کلمه ی دیگری است که به جای رنگ استفاده می کنند. در مثال زیر شما می توانید هیو را به عنوان صورتی مرجانی یا قرمز کم رنگ توصیف کنید، که البته بستگی به تفسیر شما هم دارد.

سچوریشن

سچریشن به همان شدت یا غلظت اشاره می کند – به عبارتی در این مثال رنگ غلیظ است و پر جنب جوش و گرم یا کم رنگ است و بی روح. رنگ هایی که در حد بالایی سچوریشن شده اند به رنگ های قوی تر یا اصطلاحا پررنگ تر و براق تر شناخته شده اند. رنگ های غیر سچوریشن شده هم به رنگ های با رنگدانه ی کمتر که کمتر دلربایی می کنند شناخته می شوند.

ولیو یا مقدار

کار ولیو، تنظیم  تیره کردن یا روشن کردن رنگ هاست که دامنه ای از سیاه تا سفید را تشکیل می دهد. همانگونه که در زیر هم می بینید، این تنظیم به ما سایه های متفاوت بسیاری را می دهد، از قهوه ایِ قرمز عمیق تا صورتی پاستیلی.

ایجاد طرح های رنگی:

پس چگونه می توانیم همه اینها را برای ایجاد طرح های رنگی حرفه ای طراحی کنیم؟ در واقع، فرمول های درست و آزمایش شده بر اساس چیزی به نام هارمونی رنگ ها است که می تواند کمک کند.

هارمونی رنگ ها از چرخ رنگ استفاده می کند تا ترکیبات رنگی زمان آزمایش شده را نشان دهد. ما برخی از رایج ترین انوع هارمونی رنگ ها را نشان تان خواهیم داد.

  • تک رنگ

ساده ترین فرمول برای هارمونی یک تک رنگ است زیرا فقط از یک رنگ یا هیو استفاده می کند. برای ایجاد یک طرح رنگی تک رنگ، یک نقطه را بر روی چرخ رنگ انتخاب کنید، سپس با استفاده از سچوریشن و ولیو تغییرات ایجاد کنید.

بهترین چیزی که می توان درباره ی طیف تک رنگ گفت این است که آنها و تناسبی که با یکدیگر دارند تضمین شده است. رنگ ها به هم می آیند چون از یک خانواده اند.

  • مشابه(قیاسی)

در یک طرح رنگی مشابه(قیاسی) از رنگ‌هایی که در کنار یکدیگر روی چرخ قرار دارند مانند رنگ قرمز و نارنجی یا آبی و سبز استفاده می شود.

نگران نباشید و با پالت بازی کنید و تفسیر منحصر به فرد خود را ایجاد کنید. این همان هارمونی رنگ است؛ فرمول ها صرفا نقطه شروع هستند تا شما را راهنمایی کرده و الهام بخش باشند.

  • مکمل

رنگ های مکمل رنگ های روبرو و متضاد یکدیگر به روی چرخ اند، برای مثال آبی و نارنجی یا سبز و قرمز کلاسیک.

برای پیشگیری از طیف  رنگ مکملی که بسیار ساده اند، ببا معرفی تن ها دی سچوریشن شده، تیره تر یا روشن تر، کمی تنوع به کارتان ببخشید.

 

  • تقسیم مکمل

یک طیف رنگی تقسیم مکمل، از رنگ ها در هر دو سوی مکمل استفاده می کند.

این کار  همان سطح کانتراستی را به شما می دهد که طیف  رنگی مکمل به شما می داد اما این بار رنگ هایی بیشتری برای کار در اختیار دارید و متعاقبا نتایج جذاب تری هم بدست خواهید آورد.

  • سه گانه

یک طرح رنگ سه بعدی با استفاده از سه رنگ که به طور مساوی فاصله دارند، یک مثلث کامل بر روی چرخ ایجاد می کند.

 

این ترکیب ها بسیار شگفت انگیز هستند، مخصوصا وقتی که آنها شامل رنگ های اولیه یا ثانویه باشند، بنابراین هنگام استفاده از آنها در کار خود توجه داشته باشید.

  • تترادیک

طرح های رنگی تترادیک مستطیل روی چرخ را تشکیل می دهند، آنهم با استفاده از جفت های رنگی یکپارچه، بلکه دو جفت مکمل. اگر شما اجازه دهید یک رنگ، رنگ اصلی و مسلط باشد و بقیه نقش لهجه را ایفا کند این فرمول بهتر کار می کند.

از اشتباهات رایج پیشگیری کنید.

وقتی از رنگ حرف می زنیم، یک سری باید ها و نباید های کلاسیک وجود دارند.

برای نمونه آیا تا به حال شده رنگ هایی را مشاهده کنید که وقتی کنار رنگ دیگری قرار می گیرند، حالت ویبره یا لرزش داشته باشند؟

راه حل این است که تن یا شدت را کاهش دهید و این کار هم کار ساده ای است. با یک رنگ آغاز کنید . سعی کنید روشنایی، تیرگی یا سچوریشن را تنظیم کنید. گاهی اوقات اندکی کانتراست تمام چیزی است که پالت رنگی شما به آن نیاز دارد.

خوانا بودن نیز شاخص مهمی در هر طراحی است. رنگ های شما می بایست خوانا و به آسانی توسط چشم قابل مشاهده باشد (چشم را اذیت نکند)، به خصوص وقتی که رنگ با متن می آید.

گاهی اوقات این بدین معنا است که از رنگ استفاده نکنید – حداقل در هر جزئیاتی از رنگ استفاده نکنید.

رنگ های خنثی مانند سیاه و سفید، سفید و خاکستری می توانند به شما در طراحی کمک کنند، بنابراین هنگامی که کار شما سیاه و سفید است و از مقدار کمی رنگ استفاده می کنید این رنگ ها جذاب تر می شوند و بیشتر به چشم بیننده می آیند.

انتخاب رنگ مناسب:

هر رنگی پیغامی با خود ارسال می کند، پس حائز اهمیت است که تن پروژه ی خود را انتخاب کرده و پالت رنگی را انتخاب کنید که مناسب آن است.

برای مثال، رنگ های روشن وایب و انرژی مدرن و جذابی دارند.

رنگ های دی سچوریشن شده به نظر می رسد نمایی جدی و کسب و کار گونه دارند.

گاه تنها چیزی که نیاز این است که متکی به محتوا باشید. با تمرین و خلاقیت هیچ محدودیتی برای آنچه می خواهید انجام دهید وجود نخواهد داشت.

پیدا کردن الهام

شما می توانید ایده هایی را برای طیف های رنگی خود بیابید برای هر نوع مکانی بیابید، از تبلیغ و برندسازی گرفته تا یک اثر مشهور هنری.

حتی می توانید از منابع موچود در اینترنت برای مرور پالت های رنگی یا ایجاد پالت رنگی خودتان استفاده کنید.

طراحان با تجربه اغلب از جهان اطرافشان الهام می گیرند. درست اش این است که خودتان چیزی که دوست دارید را بیابید و آن را ازآن خود کنید.

همه اش را روی هم بگذارید.

به هر جا که نگاه می کنید، رنگ، رنگ و رنگ بیشتری را می بینید. می توان از این رنگها در کار خود استفاده کنید، اما لازم نیست؛ فقط آنها را امتحان کنید و به یاد داشته باشید که در مورد نظریه رنگ تا می توانید اطلاعات کسب کنید. انتخاب رنگی که تناسب داشته باشد و عالی به نظر برسید حس کشف دنیا و طبیعت دومی را به شما می دهد.

 

سپاس از اینکه این مقاله را تا به اینجا مطالعه کردید فقط دو نکته مهم را باید برایتان بازگو کنم.

  1. این مقاله از سایت edu.gcfglobal.org توسط فرناز زارع ترجمه شده که لینک مقاله رو براتون قرار دادم.
  2. و اگر کسب و کار دارید حتما باید در مورد رنگ ها و تاثیرشان بر روی کسب و کارتان و مشتریاتان آگاه باشید که به شما توصیه می‌کنم این مقاله را مطالعه کنید.

1 دیدگاه برای “تئوری رنگ

  1. اشتراک‌ها: - موسسه آموزش عالی آزاد ماد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *