نرم افزار faceapp

من هم مثل همه ی مردم، از این نرم افزارهای فراگیر استفاده می کنم؛ چرا که نه؟ 

این هفته رسانه های اجتماعی پر شده از میلیون ها نفر از مردم که عکس هایی از پیر شدن خود را با استفاده اپلیکیشنی به نام Face App به اشتراک می گذارند، و نیز همراه با تصویر خود از هشتگ  #faceappchallenge نیز استفاده می کنند. نرم افزار faceapp که در ابتدا در سال ۲۰۱۷ توسط یک سرویس آزمایشگاهی بی سیم در روسیه توسعه و شهرت یافت، خیلی زود سراسری شده و دارای یک ویژگی جدید است که به افراد این امکان را می دهد تا چهره ی خود را جوان یا پیر کنند؛ و هرکس از دریک گرفته تا برادران جونا نیز طرفدار او شدند. این نرم افزار قبلا این فعالیت را نداشت و اخیرا با افزودن این فیلتر و این ویژگی توانست مجددا روی عرصه آمده و اغلب سلبریتی ها را جلب خود کند و متعاقب آن بی شمار افراد از سراسر جهان با استفاده از آن تصویر پیر خود را جوان کرده یا تصویر جوان خود را به صورت پیر درآورده و آن را به روی شبکه های اجتماعی شان به اشتراک گذاشتند.

نکته ای که حریم خصوصی افراد را در این زمینه همچنان تهدید می کند این است که نسبت به آخرین باری که برنامه فیس اپ ویروسی شناخته شد و محبوبيتش را از دست داد، چندان تغییر زیادی صورت نگرفته است. متخصص حریم خصوصی آقای داوید وایله به شرکت پخش استرالیاتی در این باره می گوید:

“آنها برای ارائه ی خدمات شان به شما به سطح دسترسی بسیار بیشتری نیاز دارند و وقتی شما این سطح دسترسی را به آنها می دهید، می توانند داده ها را از رژیم های تهدید کننده ی قوانین شان حذف کنند یا آن را با هرکسی به اشتراک بگذارند و یا اینکه آنها را حفظ و ذخیره کنند. امکان ندارد شما بدانید پس از آپلود عکس تان چه اتفاقی می افتد و همین است که مشکل ساز می شود. لایسنس خیلی ضعیف است. ادعای آنها این است که شما با بارگذاری و اجازه ی آپلود و استفاده ی نرم افزار موافقت کرده اید و همین برای آنها کافی است که کارهای زیادی با داده ها و عکس های شما بکنند”.

توسعه دهنده ی اپلیکیشن، جاشو نوزی اخطار می دهد که Face App می تواند تصاویر را فراتر از چیزی که شما به آن اجازه داده اید،  آپلود کند و با تمام این وجود متخصص های ایمنی نیز این ادعا را زیر سوال می برند.

مشکل نرم افزار FaceApp چیست؟ این ویرایشگر داده خُر روسی!

قطعا این نرم افزار تمام عکس های شما را نمی خورد اما خب شما هم نباید به این نرم افزار اجازه دهید تا به دوربین شما و تصاویرتان دسترسی داشته باشد؛ حتی برای سرگرمی هم که شده.

مهم نیست چه نسخه ای باشد؛ اندروید یا آی او اس؛ بهر حال شما هم احتمالا برای آزمایش و کنجکاوی تان هم که شده از این نرم افزار و این چالش استفاده کرده اید. اولین بار جاشو نوزی بود که در این زمینه هشدار داد، یک توسعه دهنده ی وب و اپلیکیشن که در این باره می گوید اپلیکیشن همه ی تصاویر روی گوشی همراه فرد را به روی حساب تویتر آپلود می کند. اما آیا هشدار ها در این زمینه در همین حد است یا کمتر یا حتی فراتر از این ادعا؟

آنچه جاش نوزی در این باره مدعی است این است که نرم افزار برای استفاده و آپلود عکس، یک بار عکس را به روی سرور خود ذخیره می کند و سپس نسخه ی ویرایش شده و فیلتر بندی شده را ارائه می دهد و یک محقق دیگر به نام رابرت باپتایست هم این را تایید می کند و در این باره می گوید: “آنها دقیقا عکس حال حاضر شما را آپلود می کنند تا فیلتر را به روی آن پیاده سازی کنند”. این محقق روسی در اين مورد و با توجه به تحقیقاتی که به روی اپلیکیشن کرده است تا تعامل آن با تلفن همراه را مورد بررسی قرار دهد، در ادامه می گوید: ” آنها همچنین یک درخواست ثبت دستگاه را همراه با اطلاعات مبنی تلفن ارسال می کنند اما این کار را کالا منطقی و درست با تایید مصرف دیتا انجام می دهند، شروطی که شما آنها را پذیرفته و به آن بله گفته اید”.

با این حال حتی باپتیست و سایر همکاران و افراد در این زمینه هم نمی توانند بفهمند وقتی شما تصویر را به روی سرور این نرم افزار آپلود می کنید دقیقا چه اتفاقی می افتد؛ یا حتی نمی دانند دقیقا تا چه مدت زمانی تصاوير در آنجا ذخیره باقی می ماند. در سال ۲۰۱۷ مدیر اجرایی شرکت در گفتگو با Verge در این زمینه گفت که اطلاعات صرفا برای در دسترس بودن آنی روی سرور ذخیره می شود و این ذخیره “چندان زیاد” باقی نمی ماند و پاک می شود.

نگرانی دیگر در این زمینه، درباره ی محل فعالیت و محل اجازه ی فعالیت دفتر شرکت  است که در سنپترزبورگ روسیه واقع شده است   شهري ا ز روسیه که به زیر پا گذاشتن و دور زدن قوانین معروف است و همواره تمایل دارد تا قوانین را زیر پا بگذارد برای بسیاری از افراد، روسیه کشوری است که به لحاظ جبهه گیری های سیاسی شبیه و نزدیک به چین است،  کشورهایی که اغلب افرادی که در آنجا زندگی می کنند نسبت به قوانین گروهی و قوانین اپلیکیشن های شان اعتماد ندارند و احساس تزلزل می کنند.

در نهایت به شما توصیه میکنم تحت تاثیر این چالش قرار نگیرید!

سپاس از بانو فرناز زارع و جناب آقای امیر محسن قربانی بابت ترجمه این مقاله مفید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *