اینفلوئنسر مارکتینگ با بسته‌های PR

بازاریابی تاثیر گذار (اینفلوئنسر مارکتینگ) از زمان ورود رسانه‌ های اجتماعی به بازار جهانی، بسیار مهم شده است. امروزه برخی برند ها خدمات تاثیرگذاران (اینفلوئنسرها) را برای تبلیغ کسب وکارشان در بازارهایی غیر از بازارهای فیزیکی متداول تامین می کنند. اما حقیقت اینجاست بزرگترین شخصیت‌ها در دسترس اکثر برندها نیستند زیرا هزینه زیادی دارد. با این حال می‌توان با بعضی استراتژی‌ها در هزینه صرفه جویی کرد و در عین حال به نتایج خوبی رسید. استراتژی بسته‌های PR یا (pr package) یکی از معدود استراتژی‌های بازایابی در دسترس تمام برندهاست. در این مقاله یاد می گیرید چگونه این استراتژی درخشان را بکار ببرید.

استراتژی بسته‌های PR چیست؟

بسته PR یا (pr package) بسته‌ای حاوی کالاهای به دقت انتخاب شده برای ارسال به فهرست تاثیرگذاران (اینفلوئنسرها) است. این کالاها به امید اینکه دریافت کننده محصول را با مخاطبان خود در میان خواهد گذاشت ارسال می‌شوند. میتوان از طریق نوشتن گزارشی درباره محصول، اشتراک گذاری ویدئو باز کردن جعبه محصول یا حتی استفاده از آن انجام شود.

استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ روشی موثر برای برندهایی است که حضور پر قدرت و پویایی در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی دارند. تا از چهره‌های مطرح رسانه‌های اجتماعی با طرفداران بسیار زیاد برای جلب مشتری استفاده کنند. میتوانید در عوض پرداخت پول برای تبلیغ محصولات خود، آنها را به صورت رایگان ارسال کنید.

هدف گزارش هوشمندانه و شخصی محصول برای مخاطبان، بالا بردن آگاهی عمومی از برند و فروش در فروشگاه است. این استراتژی‌ها به صرفه بوده در مقایسه با استراتژی‌های تبلیغ  توسط اینفلوئنسرها ریسک کمتری دارند.

با این حال باید دقت کرد استفاده از این استراتژی چیزی فراتر از ارسال محصولات رایگان است.

چگونه شروع به اینفلوئنسر مارکتینگ کنیم؟

بسته‌های PR در میان کسب وکارهای تجارت الکترونیک بسیار متداول شدند و ممکن است اگر تا بحال از این روش استفاده نکرده باشید، سردرگم شوید! اما با خواندن این راهنما همین امروز مسیرتان مشخص شده و یاد می‌گیرید چگونه گام‌های درست را از ابتدا تا انتها برای اینفلوئنسر مارکتینگ برنامه‌ریزی و اجرا کنید.

 1. مشخص کنید چه می‌خواهید

استراتژی‌های بازاریابی متعددی وجود دارد اما همه آنها برای برند شما مفید نیست. تعریف اهداف و بهترین استراتژی‌ها برای رسیدن به آنها اولویت کسب وکار شماست.

برای این منظور پست‌های نارنجی رنگ را در اینستاگرام من دنبال کنید. چون به شما صفر تا صد بازاریابی و طراحی نقشه بازاریابیتان را آموزش داده‌ام.

بسته‌های PR در صورتی که برند را در مسیر هدفش پیش ببرند بسیار کارآمد هستند اما ریسک بی فایده بودنشان نیز وجود دارد. اگر هدفتان دسترسی به جمعیتی خاص، ایجاد اطمینان در مشتری یا راه اندازی کمپین‌های تبلیغاتی بزرگ است، بسته‌های PR نتیجه خوبی دارند. برای مثال این استراتژی برای کسب وکارهای کوچکی که به دنبال آگاهی از برند هستند توصیه می‌شود (گرچه برندهای بزرگ نیز از آن به عنوان روش به صرفه استفاده می‌کنند)

مطمئن شوید این استراتژی دقیقا با نیاز شما از کمپین تبلیغاتی تطبیق دارد.

 1. انتخاب مخاطب

در هر کمپین بازاریابی اولین مساله‌ای که به ذهن می‌رسد مخاطب هدف است. با ارسال بسته‌های PR نه تنها محصولات را برای مصرف در اختیار تاثیرگذاران (اینفلوئنسرها)  قرار می‌دهید، بلکه انتظار می‌رود محصول را به روشی که خودشان دوست دارند تبلیغ کنند، بدون مخاطب تعریف شده، این استراتژی به نتیجه‌ای نمی‌رسد. هر محصول بازار هدف خودش را دارد. این بدان معنی نیست که دیگران خارج از گروه نمی‌توانند محصول را بخرند، در واقع می‌توانند اما به عنوان دسته اصلی مصرف کننده محسوب نمی‌شوند.

هنگام انتخاب مخاطب باید مسائلی را بخاطر داشته باشید. اولا مخاطب بر اساس محصول، بازار و تعدادش در رسانه‌های اجتماعی تعیین می شود.

ثانیا، مخاطب بر اساس هدف برند تعیین می‌شود. اگر هدف ایجاد آگاهی درباره برند باشد، مخاطب از زمینه‌های مختلفی انتخاب می شود. در این مورد هویت رسانه‌های اجتماعی برای پست کردن محتوا برای هر تعداد فرد ممکن رایگان است.

 1. یافتن تاثیرگذاران مناسب

مصرف کننده‌ها معمولا با تشویق کسی که به او اعتماد دارند از شما خرید می‌کنند. تاثیرگذاران (اینفلوئنسرها) در استراتژی بسته PR مهمترین عواملند. از آنجا که بر روی انتقال محتوا به مخاطب هدف شما کنترل دارند، باید افراد مناسب را با توجه به کسب وکارتان بیابید.

امروزه تاثیرگذاران (اینفلوئنسرهای) زیادی در رسانه‌های اجتماعی وجود دارند اما همه بخت خوش اقبال شما نیستند. هنگام جستجو و انتخاب از میان آنها، باید سه نکته را درنظر داشته باشید:

ارتباط: اول از همه تاثیرگذاران را بر اساس ارتباطشان با هدف برندتان انتخاب کنید. این یعنی باید افرادی سرشناس در بازار محصول شما باشند. افرادی که وجهه برند را تقویت کنند.

شبکه‌شان چقدر بزرگ است؟ قبل از انتخاب، باید به تعداد فالوورهای آنها دقت کنید. این موضوع برای آنهایی که متخصص آگاهی و تغییر برند هستند، ضروری است.

میانگین مدیریت محتوا: باید ببینید آیا محتوای تولیدی‌شان به اندازه کافی کامنت و لایک دارد. قبل از تصمیم گیری حتما محتوایشان را بررسی کنید. بسیاری از برندها به سراغ تاثیرگذاران کوچک می‌روند زیرا بیشتر از سایرین مخاطب خود را درگیر می سازند.

 1. دعوت مشارکت از آنها

پس از اتمام جستجو، مرحله بعد تماس با تاثیرگذاران منتخب است. می‌توان از طریق ایمیل یا پیام شخصی در پلتفرم‌های اجتماعی اقدام کرد. در هر صورت باید توجه آنها را به ایده خودتان جلب کنید.

درباره هدف مورد نظر و نحوه رسیدن به آن بحث کنید. اگر سعی دارید روابط دائمی با آنها داشته باشید حتما درباره خواسته‌تان با صداقت حرف بزنید.

تاثیرگذاران شخصیت‌های متفاوتی دارند بنابراین باید قبل از تماس به این موضوع دقت داشته باشید. می‌توانید تصمیم بگیرید کدام محصولات در بسته باشد و برای اینکار درباره اولویت‌هایشان از آنها سوال کنید. بدین ترتیب مطمئن می‌شوید دریافت کننده خوشحال می‌شود و شانس داشتن محتوای با کیفیت و نتایج بهتر را خواهید داشت.

 1. آماده کردن بسته

پس از انتخاب محصولات مورد علاقه تاثیرگذار، مرحله بعد قراردادن آنها در جعبه است. ساخت جعبه فوق العاده یکی از روش‌های اطمینان از تاثیرگذاری بیشتر است.

چیدمان محصولات

از آنجا که در جعبه بیشتر از یک محصول وجود دارد، لازم است چیدمان منظمی داشته باشند. چیدمان کمک می‌کند فضای کمتری اشغال شود و به محصولات نیز آسیب نرسد. علاوه بر این افراد بدون استرس در صورت نیاز می‌توانند آنها را پس بفرستند.

بسته‌بندی سفارشی

بسته‌بندی سفارشی ضروری است و باید به چند نکته دقت کرد.

دوام یکی از مهمترین نکات در بسته است. اگر بسته‌تان محصول را ایمن نگه ندارد، هیچ کس ظاهر زیبایش را بخاطر نخواهد داشت. حتما بسته‌بندی باید به گونه‌ای باشد که آسیبی به محصولات وارد نشود. ثانیا ، از بسته‌بندی معمولی استفاده نکنید. بدون بسته‌بندی سفارشی نمی‌توانید یک جعبه عالی ایجاد کنید. همین موضوع  برند شما را از بقیه متمایز می کند. با بسته‌بندی سفارشی ، اطمینان حاصل خواهید کرد که جعبه شما آماده تصویربرداری و جذابیت بصری است. اجازه دهید بسته‌بندی شما تجربه‌ای از  باز کردن را ایجاد کند که تأثیرگذاران (اینفلوئنسرها) را وفادار سازد و به آگاهی و شناخت برند شما کمک می‌کند.

دست نوشته

باید محصولات را همراه با یادداشت شخصی یا کارت مربوط به آن شخص ارسال کنید. اگر دست نوشته باشد یک امتیاز جلو می‌افتید! هر چه بیشتر تلاش کنید، آنها بیشتر درگیر می شوند، مراتب قددرانی خود از مشارکت‌شان را اعلام کنید.

 1. نظارت بر تحویل

اطمینان از تحویل محصول به دریافت‌کننده مورد نظر اهمیت فوق العاده‌ای دارد. می‌توانید از روش تحویل قابل ردیابی استفاده کنید. برای کمپین‌های بزرگتر در جهت صرفه جویی در زمان و کاهش دغدغه‌های تحویل محصولات را از طریق شرکت‌های واسطه طرف سوم مثل اسنپ تحویل دهید.

 1. نظارت بر کمپین

با تامین تمام الزامات تاثیرگذار، حالا می‌توانید ناظر موفقیت کمپین خود باشید. می‌خواهید با ارزیابی محدود دستاورد تاثیرگذاران، به بینش کلان درباره کل کمپین برسید. باید رفتار کلی مصرف کننده را درک کنید.

هنگام نظارت بر کمپین بازاریابی، برندها باید بررسی کنند آیا کمپین هدف اولیه را منعکس می‌کند؟ کمپین‌هایی که دیگر در مسیر هدف برند قرار ندارند باید فورا متوقف شوند.

برای اطلاع از رسیدن به هدف، مقیاس‌های عملکرد زیر را می‌توانید بکار ببرید:

 • تعداد اثرگذاری‌ها
 • کلیک‌ها
 • منشن برند
 • رشد فالوور
 • افزایش درگیری با برند
 • افزایش تولید محتوای کاربری
 • فروش

نتیجه گیری

در استفاده از بازاریابی تاثیرگذاران (اینفلوئنسر مارکتینگ) مزایای متعددی وجود دارد که باعث رشد کسب وکارتان می‌شود. اجرای استراتژی بسته PR یکی از ساده ترین روش‌های آغاز به کار است. درباره مخاطب هدف تصمیم بگیرید، شخصیت‌های مناسب رسانه‌های اجتماعی را انتخاب کنید، در بسته‌بندی خلاق باشید، نظارت بر کمپین را انجام داده و پیش بروید!

این یکی از ارزان‌ترین استراتژی‌هاست و همچنان آگاهی و فروش برند را افزایش می‌دهد. مهم نیست چقدر محبوب باشید. منتظر چه هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *