۴ درس مهم بازاریابی از فیلم لالالند

آیا کسب وکارتان به رونق و شهرت مراسم اسکار و باکس آفیس رسیده است؟ اگر اینچنین نیست، باید چنین شود! در اینجا چند درس مهم از فیلم لالالند یاد می‌گیرید که کمک می‌کند امسال بازاریابی‌تان واقعاً متحول شود.

فیلم موزیکال و عاشقانه آمریکایی دیمین شزل به نام لالالند، ورد زبان‌ها شده و جوایز متعددی مانند برچسب کتاب سال را درو کرده خیلی سریعتر از آنکه فکرش را بکنید، پول درمی آورد.

اما این محصول فوق العاده هالیوود چه ارتباطی با بازاریابی کسب وکار در انگلستان دارد؟

پشتکار و استقامت نکته کلیدی است

وقتی در حال برنامه ریزی برای آغاز یک کمپین تبلیغاتی جدید هستید، ایده‌هایی که روی صفحه کاغذ می‌نویسید با چه سرعتی به ذهنتان می‌رسند؟ در لالالند، شخصیت اما استون، میا دولان به نظر نمی‌تواند دست از علاقه به بازیگری بردارد. اما در عوض اینکه اصرار به حضورش داشته باشد، مقاومت می‌کند.

اکثر ستاره‌های هالیوودی یک شبه متولد نشدند. آن‌ها بارها و بارها تلاش کردند. شخصیت میا شغل کافه چی را رها کرد و محصول خودش را نوشت. ریسکی که منجر به پیروزی شد.

بازاریابی نیز همینطور است. باید ایده‌هایتان را محقق کنید. البته نوعی رقابت اجتماعی وجود دارد که ممکن است اجازه ندهد همان ابتدا نتیجه‌ای که می‌خواهید را بدست آورید، شاید کمپین جذاب تبلیغات ایمیلی با پیشنهاد سرویس رایگان ماشین توجه زیادی را جلب نکند، و کسی با شما تماس نگیرد. اما باید از این شکست‌ها درس گرفت، کمپین را تقویت کرد و حتی ریسک‌های بزرگتری انجام داد. گاهی تغییری ساده در پیشنهاد یا آغاز کمپین در زمانی متفاوت از روز می‌تواند تأثیر زیادی بر روی نتایج داشته باشد.

رنگ‌ها مهمند

لالالند نامزد ۱۴ جایزه اسکار شد. در این بین جوایز بهترین فیلم برداری و طراحی لباس نیز وجود دارد. چرا روی این موضوع تاکید دارم؟

خب، چون درباره رنگ است. برای مثال پوستر فیلم لالالند را درنظر بگیرید. نه تنها افق آسمان در پس زمینه منظره‌ای فوق العاده ایجاد کرده بلکه لباس زردرنگ میا (اما استون) نشانگر صمیمت، شفافیت و خوش بینی این شخصیت است.

در کمپین‌های تبلیغاتی، همین جزئیات کوچک نیز تفاوت بزرگی ایجاد می‌کنند. در مقاله رنگ در کسب و کار روی این نکته تاکید شده است. فلسفه رنگ‌ها به دلیل ارتباطش با متقاعدسازی یکی از جذاب‌ترین و بحث انگیزترین جنبه‌های بازاریابی است. همین حالا به شما توصیه میکنم در مورد رنگ‌ها و تاثیراتشان مطالعه کنید تا تصاویر و رنگ‌بندیتان تاثیر بهتری بر روی مخاطب بگذارد.

بخصوص اینکه از مثالی به نام افکت جداسازی استفاده می‌کنند. در این افکت یک بخش از تصویر چشمگیرتر و متمایزتر می‌شود تا راحت‌تر بخاطر سپرده شود.ما برای اینکه این موضوع را ثابت کنیم، کارایی رنگ‌های مختلف بر روی دکمه‌های وب سایت را ازمایش کردیم. تغییر رنگ دکمه واکنش دهی از سبز به قرمز باعث افزایش نرخ تبدیل تا حدود ۲۱% شد.

در فیلم لالالند اگر دیمین شزل (کارگردان) و مری زوفرس (طراح لباس) رنگ متفاوتی در این عکس نمادین برای لباس اما استون انتخاب می‌کردند، آیا این فیلم به همین میزان موفقیت می‌رسید؟ شاید بله و شاید هم خیر.

شاید با خودتان فکر کنید این فقط یک عنصر کوچک در تصویری بزرگتر است اما به عنوان یک کسب وکار، همین جزئیات کوچک است که باعث می‌شود کمپین بازاریابی بعدی‌تان از بقیه پیشی بگیرد.

آفتاب پرست باشید

میا و سباستین (رایان گاسلینگ) پایان خوبی ندارند. با محقق شدن آرزوهایشان، در این مسیر یکدیگر را گم می‌کنند.

می‌توان گفت شیرینی تلخ است. با این حال درس واقعی که می‌توان گرفت سازگاری و تطبیق پذیری است. گرایشات بازاریابی دائما در حال تغییرند و نشانه کسب وکار موفق توانایی‌اش برای تطبیق پذیری با این تغییرات است.

مثالی در اینباره مقاله‌ای است که Forbes منتشر کرده و در آن گفته می‌شود توییتر ۸۲% موضوعات موجود در رسانه‌های اجتماعی را تولید می‌کند. همانطور که نسبت تاثیرگذاری فیسبوک به لینکداین ۹ به ۱ است.

یا تازه‌تر اینکه پیام رسانی متنی به صورت رسمی به عنوان سریعترین روش بازاریابی در حال رشد انگلستان معرفی شد و بیش از ۳۳٫۶۷ میلیون مصرف کننده پیام‌های کوتاه متنی را درباره برندها و کسب وکارهای مورد علاقه‌شان دریافت می‌کنند.

نکته اینجاست استراتژی بازاریابی‌تان ممکن است بر اساس نقشه پیش نرود. اما اگر با گرایشات روز پیش بروید و ذهنتان را در برابر مسائل جدید بازنگه دارید، دلیلی برای پایان غم انگیز وجود نخواهد داشت.

همین موضوع مرا به نکته بعدی رساند…

به تعبیری دیگر اگر امروز اپلیکیشن سیگنال جایگزین واتساپ شد و همه گیر شد باید کسب و کار شما اولین باشد در انتخاب این اپلیکیشن.

چیزهای متفاوت و جدید را امتحان کنید

در لالالند، میا و سباستین ممکن است به رویاهایشان رسیده باشند، اما فقط دو مثال خاص محسوب می‌شوند. هر ستاره‌ای که شکل می‌گیرد باید صدها ستاره رقیب را کنار بزند و با نگرانی منتظر کناره گیری آنها باشد. همه اینها یعنی تلاش بیشتر نسبت به بقیه و متمایز ساختن کسب وکار.

گاسلینگ برای ساخت این فیلم یاد گرفت چطور برقصد و پیانو بزند. علیرغم جایگاه فوق العاده‌ای که گاسلینگ در هالیوود دارد، هیچ ترسی نداشت که یک کار جدید را امتحان کند. در مورد کسب وکار نیز این موضوع صدق می‌کند. برای تبلیغات و معرفی محصولات و خدماتتان فقط از اینستاگرام استفاده نکنید! چیزهای جدید را امتحان کنید، اگر وبسایت ندارید وبسایت بسازید، اگر لینکداین ندارید به لینکدین بپیوندید و….

ما همیشه در تلاشیم تا کلمات را برای انجام بازاریابی موبایلی و روابط بهتر منتشر کنیم. عجیب است که فقط ۳۶% از پیامک‌های ارسالی دارای برند یا پیامک‌های کسب وکار تجاری هستند. ۶۴% کسب وکارهای کوچک تا متوسط از قدرت پیام رسانی متنی عافلند. و وقتی در نظر می‌گیری ۹۸% پیامک‌ها باز هستند و ۹۰% آن‌ها ظرف سه دقیقه اول خوانده می‌شوند، گیج می‌شوی

پس اگر تا بحال بازاریابی موبایلی را انجام نداده‌اید، رایگان آنرا شروع کنید. از کجا معلوم شاید شما هم در کمپین بعدی خود چند جایزه را درو کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *