تبلیغات پستی

اهمیت تبلیغات پستی

مقاله ای که در مجله‌ی فوربز به چاپ رسیده، داستان دکتر راجر برسلورا که یک پزشک متخصص داخلی است، نقل می کند که چگونه تمام تبلیغات پستی را که برای او فرستاده شده، نگه داشته و حالا پس از یک سال، وزن این مراسلات به ۵۰۲ پوند رسیده است.

شکی نیست که تبلیغات پستی مستقیم بیش از هر روش دیگری محبوبیت دارد. بر اساس آمار مجمع بازاریابی بدون واسطه، هزینه ای که در سال ۱۹۸۸ صرف این روش تبلیغاتی شده، معادل ۲۱ میلیارد و ۲۱ میلیون دلار بوده که نسبت به سال ۱۹۸۲، ۱۱ میلیارد دلار افزایش داشته است.
امروزه، بیش از ۶۰ میلیارد تبلیغات پستی در هر سال از اداره‌ی پست عبور می کند. مفهومش این است که هر آمریکایی، هر دو روز یک بار، یک نامه‌ی پستی دریافت می کند.

عواملی برای ارزیابی محبوبیت تبلیغات پستی در نظر گرفته شده‌اند تا جایگاه این روش تبلیغاتی در میان سایر روشها روشن شود.

نخست آن که نتیجه ی این روش را می توان از طریق فرم و یا نامه‌ی پاسخ که به نشانی شرکت فرستاده می شود، ارزیابی کرد.

آگهی های چاپی و یا رادیو و تلویزیونی، در این زمینه اطلاعات دقیقی در اختیار شما نمی گذارند و به نتيجه‌ی تبلیغات خود پی نمی برید، اما تبلیغات مستقیم همواره م بر روی مخاطب عیان می سازد.

دوم، نامه های پستی را می توان به گروه برگزیده ای که با دقت از میان فهرستهای متعدد انتخاب شده اند، فرستاد. هر نسخه از این آگهی ها می تواند بر اساس نیازهای مخاطب واجد شرایط شما طراحی شود و سپس می توانید بر اساس بودجه‌ی خود، نسخه های خود را برای تعدادی محدود و یا گروه کثیری بفرستید. این انتخاب باعث می شود که روش تبلیغات پستی هم برای شرکت های بزرگ و هم برای شرکت های کوچک سودمند باشد.

سوم، فرستادن تبلیغات پستی مستقیم، فاقد محدودیت های روش های دیگر تبلیغاتی و در واقع بسیار انعطاف پذیر است. در آگهی های چاپی، تبلیغات شما به اندازه ی صفحه محدود خواهد بود و در آگهی های تلویزیونی، به طول زمان تبلیغ کالایتان. نویسندگان نامه های پستی مستقیم، تا هر اندازه که بخواهند، می توانند از لغات و تصاویر استفاده کنند. (به تازگی یک نامه‌ی تبلیغاتی دریافت کردم که ۱۶ صفحه داشت). حتی می توانید یک هدیه یا نمونه ای از کالای خود را به همراه نامه بفرستید. و به علت این مزایا، بسیاری از شرکتها از روش بالا در زمینه های متعددی استفاده می کنند:

• فروش پستی کالا.

• برانگیختن کنجکاوی خوانندگان در زمینه ی کالای مورد بحث.

• پاسخگویی به پرسش هایی که درباره‌ی کالا مطرح می شود.

• توزیع کاتالوگ، نامه ی خبری و سایر مراسلات.

• تحریک قدرت فروش.

• حفظ تماس با مشتریان سابق.

• تقویت دادوستد از راه جلب مشتریان جدید.

• استفاده از سایر رسانه ها از جمله بازاریابی تلفنی، آگهی های چاپی و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی (از طریق تبلیغات رادیو و تلویزیون به مخاطب هشدار داده میشود که به مراسلات پستی خود توجه کند).

• انگیزش نیروی فروش.

• دعوت مشتریان به شرکت در سمینارها، کنفرانس ها و نمایشگاه‌های تجاری

• تجدید حق اشتراک، حق عضویت، هزینه‌ی خدماتی و هزینه‌ی بیمه.

• ایجاد ارتباطات تجاری بیشتر با مشتریان موجود.

• جلب مشتریان به فروشگاهها. و پاسخگویی به پرسشها.

• توزیع اطلاعات، اخبار و نمونه ی کالا.

• جمع آوری اطلاعات آماری و اعلام یک حراج.

چگونگی نوشتن یک تبلیغ پستی

تفاوت اساسی یک تبلیغ پستی و سایر روشها، در خودمانی و خصوصی بودن یک نامه‌ی پستی است. نامه، وسیله‌ی ارتباط مستقیم انسانی با انسان دیگر است. یک آگهی که در روزنامه یا مجله چاپ می شود، توسط میلیونها خواننده مشاهده می گردد، اما یک نامه تنها برای چشمان شما اختصاص داده شده است.

البته این واقعیتی است که بسیاری از تبلیغات پستی به صورت انبوه فرستاده می شود و به دست هزاران خواننده می رسد. با این حال، خواننده آن را به صورت ارتباطی شخصی تلقی می کند. مهم این است که از چنین احساسی بهره برداری شود.

چگونه؟ با فرستادن نامه ای که  صمیمانه ترین و خودمانی ترین لحن ممکن را داشته باشد.

برخلاف یک آگهی، نامه‌ی پستی همواره یک امضا دارد. پس نویسنده می تواند از ضمیر «من» و ضمير «شما» استفاده کند. «من (نویسنده) این نامه را خطاب به شما (خواننده) می فرستم.»
لحن نامه نیز باید کاملا خودمانی باشد. نویسندگان موفق این گونه تبلیغات همواره از سبکی غیررسمی و محاوره ای استفاده می کنند و نامه‌ی آنان مملو از گرمی و صمیمیت است؛ برعکس آگهی چاپی که نویسندگان تازه کار بسیار از آن استفاده می کنند، تبلیغات پستی باید به طور ساده و روان نوشته شود.

همگی ما تجربه ی نامه نویسی را داریم، اما بسیاری از نامه های تبلیغاتی از همان لحن تبلیغاتی برخوردار هستند. زمانی که به نگارش نامه ی پستی می پردازید هرگز سبک طبیعی خود را فراموش نکنید. بگذارید واژه ها با همان آوای خاص شما به گوش برسند. نامه را طوری بنویسید که انگار خطاب به دوست چندین ساله‌ای نوشته اید.

تبلیغات پستی اغلب موارد موجب ایجاد واکنش در خواننده می شوند . نامه ها از خواننده می خواهند تا کارت سفارش را پر کنند و به شرکت بفرستند. (و یا کار دیگری درخواست می شود.) و همین حالا باید چنین کاری انجام شود، نه یک ماه و یا یک هفته ی دیگر. پس نامه باید به گونه ای نوشته شود که موجب انگیزش و بسیج فوری خواننده شود. به همین دلیل است که بیشتر نامه های تبلیغاتی با یک کارت سفارش، یک پاکت پاسخ و فرمی که بر روی آن نوشته شده است «همین حالا عمل کنید، تأخیر نکنید و سفارش خود را همین امروز بفرستید!» ضمیمه می شوند.

همان گونه که پیش از این نیز ذکر کردم، می‌توانید هر چیزی را که تمایل دارید در نامه ی خود بگنجانید. شما به عنوان نویسنده اختیار کامل دارید. آیا بسته ی پستی شما باید شامل یک نامه باشد؟ یا یک بروشور؟ یک کارت سفارش؟ یک کارت پاسخ؟ یک نمونه ی کالا و یا بروشور دوم و سوم؟

بسته های پستی متداول معمولا شامل یک پاکت، یک نامه، یک بروشور و یک کارت پاسخ هستند، اما نویسندگان باتجربه این قالب را بر اساس هدف‌های خود تغییر می دهند. البته همواره می توان از قالب های کاملا جدیدی استفاده کرد.
بخش مهم بسته‌ی پستی در نامه متمرکز می شود و در واقع، عمل فروش توسط آن صورت می گیرد. از بروشور برای مشخص کردن نکات برتر کالا استفاده می شود؛ اطلاعات فنی کالا که نمی توان آنها را در نامه ذکر کرد.

یک گفته ی قدیمی در میان ما نویسندگان تبلیغات رایج است:

«بروشور حرف می زند، نامه می‌فروشد»

اطلاعات ما درباره تبلیغات پستی همینجا به پایان نرسیده! و این مقاله ادامه دارد.

لطفا اگر تصمیم دارید از این روش تبلیغات استفاده کنید حتما از مشاورین ما کمک بگیرید. در غیر اینصورت مقالات بعدی را مطالعه کنید.

2 دیدگاه برای “تبلیغات پستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *