تبلیغات پستی ۲

چگونه یک نامه‌ی مؤثر در فروش را آغاز می کنیم؟ رازی که تبلیغات پستی شما را اثرگدار تر می کند.

آغاز نوشتن یک آگهی چاپی بسیار آسان است، زیرا این گونه آگهی ها از قالب خاصی تبعیت می کنند: ابتدا عنوان، سپس تصویری که عنوان را مشخص تر می سازد و پاراگراف اولیه که در عنوان به آن اشاره شده است.

اما نویسنده‌ی یک نامهی تبلیغاتی مؤثر در فروش، حق انتخاب بیشتری دارد.

نخست، آیا باید نامه را به صورت خصوصی با نام و نشانی ویژه ی مخاطب فرستاد یا این که از یک فرم یکسان استفاده کرد؟

در حالت خصوصی، ناچار به استفاده از کامپیوتر هستید تا اسامی خاص هر یک از مخاطبان را که در فهرست شما قرار گرفته است، به طور جداگانه ذکر کنید. این روش گران تمام میشود. البته نامه های خصوصی، اگر لحنی خودمانی و صمیمانه داشته باشند، تأثیر بیشتری بر روی خواننده می گذارند. پیشنهاد من این است که در این کار زیاده روی ننمایید و به کرات به نام مخاطب اشاره نکنید ( پس آقای تحیری، ما این خدمت خاص را تنها برای شما و تنها برای خانواده‌ی تحیری در نظر گرفته ایم…). این روش بسیار تصنعی می نماید، زیرا حتی در ملاقات حضوری هم به این روش مبالغه آمیز متوسل نمی شوید.

 

در بیشتر مواقع، برای رعایت جنبه های اقتصادی این عمل، نویسندگان از حروف از پیش تایپ شده استفاده می کنند. دسته ای از نویسندگان، فرمهای نامه را تایپ می کنند، سپس با دست نام و نشانی مخاطب خود را می نویسند. اما این روش به میزان زیادی وقت را تلف می کند و تحقیقات نشان داده است که این نوع نامه ها چندان مؤثرتر از فرمهای نامه با عنوان یکسان نیستند.

دسته ای از نویسندگان، عنوان را با حروف بسیار درشت تایپ می کنند، اما این نیز ضروری نیست. شما می توانید عنوان خود را نیز با حروفی به بزرگی متن نامه تان تایپ کنید.

 

یکی از روشهای تایپ عنوان این است که عنوان را یا درست در وسط صفحه قرار دهید و یا در گوشه ی راست نامه بنویسید.

روش دوم، نوشتن عنوان در دو یا سه خط کوتاه است؛ البته پس از آن که نام و نشانی دریافت کننده در بالاترین قسمت چپ کاغذ نوشته می شود. به این نوشته توجه کنید:

از علاقه ی شما

به خدمات تبلیغاتی ام سپاسگزارم.
خوب، شاید تا به حال نویسنده‌ی تبلیغاتی را از طریق پست استخدام نکرده اید و شاید به آگهی من نیز از روی کنجکاوی پاسخ داده اید…

روش سوم، قراردادن عنوان در داخل یک کادر است تا توجه بیشتری را به خود جلب کند.

در پاره ای از نامه ها شاید مصمم شوید که از عنوان صرف نظر کنید و نامه ی خود را با سلام و احوالپرسی شروع کنید: دوست عزیز، خواننده ی عزیز، کشاورز عزیز، مدیر اجرایی عزیز، دوست عزیزمان از مؤسسه ی ….

نامه ای که با علایق خاص خواننده آغاز می شود (کشاورز عزیز، وکیل عزیز، علاقه مندان عزیز کامپیوتر) همواره بر جمله هایی مانند آقای عزیز، خانم عزیز و یا دوست عزیز رجحان دارد.

گاهی نامه را با ادای احترام شروع می کنید و گاهی به همراه یک عنوان. در برخی موارد، نگارش عنوان بدون ادای احترام مناسب تر است.

 

 

تبلیغات ایکیا که حاوی تست بارداری بود

 

۱۵ روش مختلف برای شروع یک نامه

نخستین جمله‌ی نامه ی شما بسیار اهمیت دارد. این جمله نشانگر آن است که آیا نامه ی شما مطالب جالبی دارد یا این که از آن نامه هایی است که باید با نخستین نگاه به درون سطل زباله افکنده شود. جمله ی نخستین باید توجه خواننده را به قلاب بکشد و در عین حال، او را به خواندن بقیه‌ی نامه راغب سازد.

در طول سالها نویسندگان متن های تبلیغات پستی، برای شروع نامه های خود به روش هایی دست یافته اند که از بقیه‌ی روشها مؤثرتر بوده اند. در ادامه به ۱۵ نمونه از آنها اشاره شده است. زمانی که در صدد نوشتن نخستین کلمه های خود هستید، از این نمونه ها کمک بگیرید:

۱٫خدمات خود را عرضه کنید.

این خدمات شامل کالای فروشی، بهای آن، شرایط فروش (از جمله میزان تخفیف در بها) و ضمانت کالاست.
اگر پیشنهاد شما بسیار چشمگیر و جذاب باشد، در این صورت آن را مضمون نامه ی خود قرار دهید، نه کالا یا مزایای آن را.

٢. مزایای رایگان را مشخص کنید.

نامه هایی که در صدد برانگیختن حس کنجکاوی خواننده هستند، به همراه یک بروشور، جزوه، کاتالوگ، راهنما و غیره فرستاده می شوند. شما با تأکید مزایای رایگانی که در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند، می توانید میزان پاسخ ها و واکنش های خوانندگان بیفزایید.

٣. اطلاعیه صادر کنید.

اگر چیز تازه ای برای ارائه دارید. پیشنهادی خاص، کالایی جدید، باشگاهی تازه، حادثه ای منحصربه فرد نامه ی خود را با این اخبار مهم آغاز کنید.

۴. به نقل یک داستان بپردازید.

متن هایی که در قالب داستانی نوشته می شوند، برای خواننده از جذابیت ویژه ای برخوردارند. نخست: این قالب با نقل داستانی که به گونه ای با موقعیت خواننده در ارتباط است، به خلق همدلی می پردازد. شما پلی میان نیازهای خواننده و نکات مهم برای فروش خود می سازید.
دوم: مردم با داستانها آشنا هستند و از خواندن آنها لذت می برند. اگر مردم به اخباری که از روزنامه، مجله و یا تلویزیون کسب می کنند، علاقه داشته باشند، آن را دنبال می کنند و به مطالعه ی آن می پردازند، در غیر این صورت آن را کنار می گذارند.

۵. به خواننده تملق بگویید.

یکی از دلایلی که بسیاری از افراد نسبت به تبلیغات پستی واکنش منفی نشان میدهند، احساسی است که در خود حس می کنند؛ و آن این است که نامه ها را صادقانه و صمیمی تلقی نمی کنند. آنان به خوبی از این نکته آگاهاند که یکی از هزاران افرادی هستند که یک نامه‌ی تبلیغاتی را دریافت می کنند و نیز می دانند که نامشان از فهرست اداره‌ی پست انتخاب شده است.
اما شما همین نکته را می توانید به نفع خودتان تغییر دهید. چگونه؟ با استفاده از تملق گویی به خواننده بگویید:

«بله، من نام شما را از فهرست اداره ی پست گرفته ام. شما یکی از اعضای این گروه هستید، اما آیا میدانید که این یک گروه خاص است؟ و اعضای آن خصوصیات برتری دارند که آنان را از بقیه ی افراد متمایز می سازد؟ به همین دلیل من این نامه را خطاب به شما مینویسم.»

۶. نامه باید از زبان همتایی به همتای دیگر نوشته شود.

منطق این عمل بدین صورت است که افرادی که به گروهی خاص تعلق دارند و اغلب نامه های تبلیغاتی به گروههای محدود ویژه ای فرستاده می شود. اظهارات همسان خود را با رغبت بیشتری پذیرا خواهند شد.
بنابراین، نامه ای که برای یک کشاورز فرستاده می شود، باید توسط یک کشاورز امضا شود؛ همچنین باید به گونه ای ساده و عامیانه، از زبان یک دهقان نوشته شود.
با این روش، نویسنده می تواند احساس همدردی لازم را نسبت به خواننده در خود برانگیزد و با گفتن «ببین، من هم مثل تو هستم و مسائل و مشکلات تو را می دانم، خودم هم دچار این مشکلات بوده ام، اما اکنون راه حلی یافته ام و تو می توانی به من اعتماد کنی» با خواننده ارتباط برقرار کند.

۷. یک پیام خصوصی از رئیس شرکت.

در روش تبلیغات پستی، مدیر و یا سرپرست شرکت می تواند به طور مستقیم با مشتریان خود وارد صحبت شود.
مشتریان معمولا علاقه دارند که معامله را به طور مستقیم با فرد مسئول شرکت انجام دهند. زمانی که بالاترین مقام شرکت، نامه ای را امضا می کند، با این عمل خود به خواننده احساس اهمیت می بخشد و در ضمن، امضای مدیر مسئول بر روی نامه به اعتبار آن می افزاید.

من اغلب چنین جمله ای را در ارتباط با این نامه ها شنیده ایم:

«اگر ادعاهای آنها حقیقت نداشت، رئیس آن را امضا نمی کرد.»

۸. به یک نقل قول مهم و بحث انگیز اشاره کنید.

این نقل قول باید حاوی اطلاعات، آمار تکان دهنده و یا واقعیات باشد، و یا مطلبی بحث انگیز را عرضه کند. نقل قول باید مانند سرآغاز یک داستان خبری عمل کند؛ یعنی حس کنجکاوی را برانگیزد و خواننده را وادارد که متن نامه را برای آگاهی بیشتر بخواند.

۹. پرسشی را مطرح کنید.

وقتی پاسخ پرسشی از نظر خواننده جالب و بااهمیت باشد، و یا زمانی که پرسش مطرح شده موجب ایجاد کنجکاوی عمیقی میشود، طرح پرسش بسیار موثر خواهد بود.

۱۰. نامه را به صورت دوستانه و خودمانی بفرستید.

نامه های خصوصی بیش از تبلیغات پستی عادی، توجه مخاطب را به خود جلب می کنند. بنا بر این تا آن جا که ممکن است، به آنها لحن شخصی و خصوصی ببخشید. نام مخاطب را یکی دو بار در متن نامه تکرار کنید و مهمتر از همه این که اطمینان داشته باشید که نامه ی شما بر اساس نیازها، علایق و حس غرور و خودپرستی خواننده طراحی شده است.

۱۱. مشکل خواننده را شناسایی کنید.

اگر کالا یا خدمت شما مشکلی را حل می کند، می توانید با طرح مشکل در سرآغاز نامه و سپس ارائه ی راه حل آن یک متن تبلیغاتی بسیار مؤثر تدارک ببینید.

این روش دو امتیاز دارد. نخست: گروه ویژه ای از خوانندگان را انتخاب می کند، دوم: این قالب به روشنی چگونگی حل مسئله را نشان می‌دهد. زمانی که نامه ی خود را با طرح مسئله آغاز می کنید، قدم طبیعی بعد، ارائه ی راه حل مسئله است.

۱۲. مزیتی را تأكید کنید.

ارائه ی صریح مزیتی که از اهمیت فراوانی برخوردار است و در جهت منافع خواننده قرار گرفته، بسیار مؤثر خواهد بود.

۱۳. به علایق انسانی توجه کنید.

مردم از خواندن مطالبی درباره ی افراد دیگر، به ویژه کسانی که دچار اضطراب و ترس و مشکلاتی نظیر مشکلات خود هستند، لذت می برند.
دسته ای از نامه های بسیار مؤثر در فروش، بر روی داستان‌های هیجان انگیز انسانی متمرکز می شوند. خواننده کاملا مجذوب میشود، زیرا داستان را به گونه‌ای مرتبط با زندگی شخصی خود می یابد. تأثیر این نامه نیز یک احساس موقت و گذرا نیست، زیرا با عواطف انسانی سروکار دارد که عمیقا به دل می‌نشیند، نه ویژگی‌های فنی و آبستره‌ی کالا که در ذهن ناپایدار است.

۱۴. خواننده را با پاره ای از اطلاعات درونی آشنا کنید.

هر زمان که خواننده ای آگهی شما را در مجله ای می خواند، به خوبی آگاه است که پیام شما را با دهها هزار نفر دیگر دریافت می کند.
اما نامه‌ی تبلیغاتی که توسط پست فرستاده می شود، با آگهی چاپی متفاوت است و خواننده از تعداد افرادی که این پیام را دریافت کرده اند، اطلاعی ندارد.
نامه ی تبلیغاتی پستی، وسیله ای بی نظیر است که می تواند به خواننده احساس اهمیت و ویژگی ببخشد، به ویژه زمانی که مقداری از اطلاعات درونی در اختیار خواننده قرار می گیرد و خواننده اطمینان می یابد که دیگران از دریافت این اطلاعات محروم بوده اند.

۱۵. قرعه کشی.

یک قرعه کشی می تواند باعث افزایش پاسخهای دریافت کنندگان تبلیغات پستی باشد.

سه روش برای سازماندهی قرعه کشی وجود دارد:

 • شما ممکن است برنده شوید…
 • شما ممکن است برنده شده باشید…
 • شما برنده شده اید…

جمله ی سوم، «شما برنده شده اید»، بالاترین واکنش خواننده را در بر خواهد گرفت، زیرا او هم اکنون جایزه ای را کسب کرده است. این روش بسیار گران تمام می شود، چون شما ناگزیر از پرداخت جایزه به تمامی مدعیان هستید.
«شما ممکن است برنده شده باشید»، دومین جمله‌ی مؤثر در یک قرعه کشی است و به خواننده می گوید که شماره های برنده پیش از این توسط کامپیوتر اعلام شده اند و احتمال آن می رود که شماره ای که خواننده در دست دارد، همان شماره‌ی برنده باشد.

آیا پاکت باید برانگیزنده ی حس کنجکاوی باشد یا خیر؟

پاکت پستی نخستین چیزی است که خواننده می بینید و از همین جاست که مرحله‌ی فروش آغاز می شود. اگر پاکت فاقد جذابیت لازم باشد که خواننده را وادار به گشودن آن نکند و یا بدتر از آن، خواننده بلافاصله آن را به دور افکند، تمامی زحمات شما به هدر خواهد رفت.
درباره‌ی ارائه پاکت دو روش را به شما پیشنهاد می کنیم
نخست آن که فروش خود را بلافاصله با چاپ عنوان و متن بر روی پاکت بیرونی شروع کنید. این روش با این هدف طراحی شده است که با برانگیختن احساس کنجکاوی خواننده و یا دادن وعده ی چشمگیر، او را به گشودن پاکت ترغیب کنید.
اما مشکل این روش آن است که به علت چاپ عنوان و متن بر روی آن، خواننده بی درنگ به این نکته پی می برد که یک پاکت تبلیغاتی را در دارد، بنابراین کلمات نوشته شده بر روی کاغذ فریاد می زنند که این یک تبلیغ است. آشغال است….. بی ارزش است… بینداز توی سطل آشغال.
قاعده ی من این است: تنها در مواردی از این روش استفاده کنید که پیامی بسیار مهم و غیرقابل مقاومت دارید که خواننده را وادار به گشودن خواهد کرد. اما فکر نکنید که این امر اجباری است.

یک نوشته ی ضعيف روی پاکت، عملا می تواند از میزان واکنش خوانندگان بکاهد، در حالی که یک پاکت ساده و بدون عنوان هرگز خواننده را گریزان نخواهد ساخت.

میدانیم که افراد همواره نامه های خصوصی خود را پیش از کاغذهای تبلیغاتی باز می کنند. همچنین میدانیم که بسیاری از افراد، پاکت هایی از این دست را با نگاه اول به دور می افکنند.

اما در یک صورت، موفقیت آنها حتمی است و آن این که پیام نوشته شده بر روی پاکت قانع کننده باشد. برای مثال، خود من قادر نیستم نامه هایی با عنوان زیر را نادیده بگیرم:

در داخل پاکت رمز زندگی سالم تر و طولانی تر بدون رژیم مخصوص و یا حرکات ورزشی خاص»

از جانب دیگر پاکتی که عنوان زیر بر روی آن چاپ شده است، ارزش باز کردن را ندارد:

شرکت بیمه‌ی ……..، پنجاهمین سالگرد افتتاح خود را جشن می گیرد. خدماتی که بیش از نیم قرن به مردم عرضه شده است.»

پاکت‌هایی که حس کنجکاوی را بر می انگیزند، به چند صورت ارائه میشوند شما میتوانید فقط عنوان و یا عنوان به علاوه‌ی متن را روی آن بنویسید، و یا می توانید پاکت پستی خود را درون یک کیسه ی پلاستیکی شفاف بفرستید به گونه ای که تمامی محتویات پاکت از درون کیسه ی پلاستیکی دیده شود
حتی می توانید بر روی پاکت خود، شکل های گرافیکی رسم کنید. به هر حال، بیشتر پاکت هایی که حس کنجکاوی را برمی انگیزند، از یکی از سه قالب زیر برخوردارند:

 • این بهترین وسیله ای است که تا کنون ساخته شده است.
 • این وسیله شاید تا ۵۰۰ هزار تومان برای شما صرفه جویی کند.
 • یک وسیله‌ی رایگان، همراه پاکت است.

پاکت ۳ مؤثرتر عمل می کند، زیرا در قبال گشودن پاکت به شما جایزه‌ای تعلق می گیرد. در حالت سوم، با وجود آگاهی از این نکته که پاکت تبلیغاتی در دست شماست، مقاومت خود را از دست می دهید و پاکت را می گشایید تا دریابید که درون آن چه جایزه ای برای شما کنار گذاشته شده است.
قالب ۱ بدترین مورد ممکن است، زیرا خودستایی محض است و خواننده را در قبال چنین ادعای کاذبی وامی دارد که پاکت را به درون سطل آشغال بیفکند.

قالب ۲ احتمالا به اندازه ی قالب ۳ مؤثر نیست، اما با مقایسه با قالب شماره ی ۱ نوعی پیشرفت محسوب می شود، زیرا صحبت از امکان عمل سودآور را در جهت منافع خواننده به میان می آورد. این قالب به خواننده می گوید: «بله، همین کاغذهای تبلیغاتی بی مصرف را به دور نیفکنید، زیرا با گشودن پاکت، شاید به خدمات ارزنده ای که برایتان مقرون به صرفه خواهد بود، دست یابید.»
معمولا یک پاکت ساده، مؤثرتر از پاکتهایی است که برای تحریک حس کنجکاوی خواننده مؤثر می باشند. هدف از فرستادن یک پاکت ساده این است که هر چه بیشتر به شکل نامهای خصوصی در آید. خواننده با دیدن این پاکت دچار شک و تردید میشود. «آیا این یک نامه ی خصوصی و یا یک پاکت تبلیغاتی است؟» بنابراین ناگزیر از گشودن آن می شود تا اطمینان یابد با گشودن پاکت، نیمی از راه موفقیت پیموده شده است؛ اگر نامه حاوی مطلبی جالب و گیرایی باشد، خواننده در دام خواهد افتاد و تا آخر متن را خواهد خواند.
در چنین مواردی بهتر است تمامی تلاش خود را به کار بگیرید تا پاکت خود را مشابه نامها‌ی خصوصی ارائه نمایید. از یک پاکت سفید ساده کنید و شعار شرکت را نیز بر روی پاکت قرار ندهید؛ نشانی برگشت ساده کافی خواهد بود.

اطلاعیه می گوید، نامه می فروشد

بسیاری از پاکت های تبلیغات پستی، تنها با استفاده از یک نامه و پاسخ بسیار موفق بوده اند.
هر پاکت پستی باید حاوی یک نامه باشد؛ فرستادن آگهی و بروشور اختیاری است. شما به عنوان نویسنده می توانید در این باره تصمیم بگیرید.

ما توصیه های جالبی برای شما جمع آوری کرده ایم:
از اطلاعیه زمانی استفاده کنید که قصد فروش کالایی رنگین و پرزرق وبرق را دارید. اشتراک مجله های رنگارنگ، گل، میوه، غذای خوب، سکه، تجهیزات ورزشی و وسایل الکترونیکی از آن جمله اند.

برخی از کالاها تنها از طریق نمایش آنها به بالاترین رقم فروش دست می یابند. عمل مؤثر بعدی این است که قدم به قدم از نمایش این کالا عکس برداری کنید و همراه مجموعه ای، تمام آنها را به پاکت پستی بیفزایید.

وقتی در صدد توضیح اطلاعات فنی هستید که جزئیات مفصلی دارند و در نامه نمی گنجند، از اطلاعیه استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که شما به یک اطلاعیه و یا یک نامه و یا یک فرم سفارشی محدود نیستید. آنچه را که فکر می کنید به ارتقای فروش شما خواهد افزود، به پاکت خود بیفزایید.

تبلیغات پستی در این بخش به پایان رسید.

به یاد داشته باشید که تبلیغات و برندسازی یک علم است پس لطفا از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

اگر مطالب این بخش برای شما جالب بود لطفا مطالب را برای دوستانتان بازنشر کنید.

2 دیدگاه برای “تبلیغات پستی ۲

 1. علی تابنده گفته:

  سلام جناب تحیری گرامی
  پیش از هرچیز، مراتب سپاس خودم رو، برای به اشتراک‌گذاری مطالب حرفه‌ای وسودمندی که ارائه میدید، اعلام کنم.
  شهامت و جسارت ابراز آگاهی ها، و به اشتراک گذاشتن این دانش، در فضای مجازی، هم ستودنیست و هم مخاطره آمیز. تبریک…
  مطالب شما درباب تبلیغات پستی، که یکی از کهن ترین شیوه های بازاریابیه، منو ترغیب کرد که مصدع اوقات بشم و این سطور رو براتون ارسال کنم.
  با توجه به سالیان درازی که در زمینه ی چاپ و تبلیغات فعالیت داشته ام (از سال ۵۸ تاکنون) و بررسی بازخوردهای بسیار متنوع و گوناگونی که از شیوه های مختلف بازاریابی در این مدت داشته ام، شوربختانه، تبلیغات پستی رو ناکارآمدترین شیوه ی بازاریابی در ایران می دونم.
  کلا حرفه ی بازاریابی، شاید بخاطر عملکرد غیر حرفه ای اغلب افرادی که بدون تجربه عملی و با دانش محدود بازاریابی، این هنر ارتباطی رو لوث کردن، آسیب زیادی متحمل شده.
  حالا به نظر می رسه که برای جبران این آسیب ها، دلسوزان و آگاهان عرصه ی بازاریابی، بایدها و نباید هایی رو باید برنامه ریزی و به بخش جوان و پرشور طالب آگاهی، القا کنن. باور دارم که ارائه مطالب شما، در همین راستاست. به همین دلیل، تصور می کنم بار سنگینی به دوش شماست تا در شکل دهی این باید و نبایدها، بهترین نقش رو ایفا کنید و راهکارهای ارزشمند و مبتنی بر دانش فنی و نیازهای روز رو تبیین کنید.
  همونطور که می دونید، شیوه تبلیغات پستی، از اواسط نیمه اول قرن گذشته و مشخصا در آمریکا متداول بوده و در زمان خودش، منطبق با فرهنگ همون روز آمریکا، ریشه دوانده وبه مقوله ای در متون آموزشی تبلیغاتی، تبدیل شده واین متون هنوز هم تدریس میشه ولی با توجه به تجربیات میدانی و اختلاف فاحش فرهنگی جامعه امروز ایران با مکان و زمان نضج گرفتن این روش تبلیغاتی، به نظر میرسه که آموزش و تبلیغ این روش، شاید مفید نباشه.
  در پایان، ضمن عذرخواهی از اطاله کلام، برای شما و عزیزان دیگری که دغدغه رشد و پیشرفت صنعت تبلیغات رو دارن، آرزوی تندرستی و پیروزی دارم.
  با احترام، علی تابنده

  • رضا تحیری گفته:

   درود بر شما جناب تابنده عزیز و گرامی
   سپاس بیکران از لطفتون که مطالب پیج منو دنبال می کنید. و پیش تر از اون هم سپاس بابت نظر مفید و به جای شما
   بله کاملا با صحبت های شما موافقم اما توی پرانتز باید خدمتتون عرض کنم که اگه بروشور یا کاتالوگ یا حتی یک سری از هدایای تبلیغاتی با ادبیات صحیح تبلیغ نویسی برای مخاطبین (مشتریان سی آر ام مجموعه) از طریق پست ارسال کنیم، مشعوف خواهند شد.
   بله اگر تبلیغات بدون برنامه ریزی و برای عده‌ی زیادی از افراد پست کنیم عملا بازخورد نخواهیم گرفت مثل پیک های تبلیغاتی که بخت باهاشون یار نبود.
   اما تبلیغات صحیح برای مخاطبین گلچین شده فیدبک مثبتی خواهد داد.
   و در آخر یک بار دیگر ازتون تشکر میکنم بابت توجهتون?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *