راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی میکرواینفلوئنسر

قصد راه‌ اندازی کمپین‌‌ های بازاریابی به کمک اینفلوئنسر‌ها را دارید؟ این مقاله به شما نشان می‌‌دهد چگونه میکرو اینفلوئنسرها کمک می‌‌کنند تا به اهداف کسب و کار خود برسید.

چگونه کمپین تبلیغاتی میکرواینفلوئنسر را از ابتدا شروع کنیم

بیایید درباره Fyre Festival نه چندان مشهور صحبت کنیم.

دو سال از راه اندازی این جشنواره موسیقی توسط شرکت Fyre Media با هدف تبلیغ اپلکیشین جذب استعداد موسیقی می‌گذرد. در این جشنواره ایفلوئنسرهایی مانند بلا حدید و امیلی راتاجکواسکی شرکت داشتند تا آنرا به عنوان یک مهمانی فوق العاده در جزیره‌ای متروکه تبلیغ کنند.

وقتی این جشنواره بزرگترین شکست قرن در میان مراسم رسمی اعلام شد، خیلی‌ها اینفلوئنسرها را مسبب این شکست دانستند. نیویورک تایمز در مقاله‌ای تحت عنوان سقوط اینفلوئنسرها به این موضوع پرداخت.

این کمپین بازاریابی تأثیرگذار توانست توجه جهانی را به خود جلب کند، اما جشنواره همچنان یک فاجعه بود. اینفلوئنسرها نتوانستند شفافیت خود را حفظ کرده و تصویری واقع بینانه‌تر از جشنواره به نمایش بگذارند، در نهایت منجر به از دست دادن تعداد زیادی از فالوورهایشان شد. علاوه بر این، این شرکت ضررهای زیادی را متحمل شد.

این بدترین شرایط است و نشان می‌دهد چرا اینفلوئنسر مارکتینگ ابزاری است که باید آنرا جدی گرفت.

در مورد بازاریابی اینفلوئنسر (اینفلوئنسر مارکتینگ)، بازاریابان ترس‌های زیادی دارند، احتمالاً به دلیل ناآشنایی این روش است. با وجود این، تقریباً ۶۶ درصد از بازاریابان قصد دارند بودجه خود را برای بازاریابی با این روش افزایش دهند. طبق پیش بینی Adweek تا سال ۲۰۲۰ به بازار ۱۰ میلیارد دلاری تبدیل خواهد شد.

هرچه بودجه افزایش یابد، سهام مالی برندها و آژانس‌های بازاریابی بیشتر می‌شود. بنابراین، به عنوان یک متخصص بازاریابی، چگونه می‌توانید به مخاطبان هدف خود برسید و برند خود را به طور مؤثر بازاریابی کنید، به ویژه اگر بودجه‌تان کم است؟

کار با میکرو اینفلوئنسرها می‌تواند به شما در این امر کمک کند.

انواع مختلفی از اینفلوئنسرها وجود دارند اما میکرو اینفلوئنسرها افرادی‌اند که هزینه تبلیغاتشان پایین اما سود سرمایه‌شان بالاست. همکاری با آنها فواید و مضراتی دارد اما مزایایش بیشتر از چالش‌های احتمالی است.

پس از اینکه تصمیم گرفتید برای کمپین خود با میکرو اینفلوئنسرها کار کنید، باید استراتژی را بسازید که به تحقق اهداف بازاریابی‌تان کمک کند.

طرح ۵ مرحله‌ای برای راه اندازی کمپین موفقیت آمیز میکرو اینفلوئنسر

بیایید گام به گام طراحی، اجرا و مدیریت کمپین موفق میکرو اینفلوئنسر را بررسی کنیم.

 

گام اول: تعیین اهداف مشخص

مانند هر استراتژی بازاریابی، استراتژی شما باید با تعیین آنچه می‌خواهید به دست آورید و چگونه موفقیت را اندازه گیری کنید، شروع شود. باید اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI)* را برای کمپین خود تعیین نمایید.

برخی از اهداف بازاریابی تأثیرگذار متداول عبارتند از:

 • افزایش آگاهی از برند
 • ساخت مخاطب
 • بهبود تعامل
 • هدایت فروش
 • ایجاد لیدها
 • ساخت پیوندها
 • ایجاد اعتماد و وفاداری مشتری

برخی از KPI های بازاریابی اینفلوئنسرها مهم عبارتند از:

 • برداشت‌ها
 • نرخ درگیرسازی
 • دسترسی
 • تعداد دنبال کنندگان
 • نرخ کلیک
 • بازدیدها
 • تعداد فروش

باید با تعیین اهداف خاص و قابل اجرا و ارتباط آنها با KPI های مربوطه شروع کنید. این KPI ها به شما امکان می‌دهد عملکرد کمپین خود را در حالی که هنوز در جریان است اندازه گیری کنید. شما می‌توانید کمپین را برای بهینه سازی آن برای عملکرد بهتر تغییر دهید.

پلتفورم اینفلوئنسر مارکتینگ StarNgage از چهارعنصر میکرو اینفلوئنسرها برای تعیین نوع تأثیرشان استفاده می‌کند. ۴ عنصرعبارتند از:

 • دسترسی
 • طنین اندازی
 • ارتباط
 • نرخ سود سرمایه

بازاریابان با استفاده از این قدرت چهارگانه می‌توانند به اهدافی که در ابتدای کمپین‌های خود تعیین کرده‌اند برسند.

گام دوم: تعیین بودجه

طبق بررسی که انجام داده‌ایم، نود و هفت درصد از میکرو اینفلوئنسرها کمتر از ۱ میلیون تومان برای هر پست حمایت شده دریافت می‌کنند. با این حال، عوامل مختلفی می‌توانند باعث تغییر این هزینه شوند. به عنوان مثال، اگر از اینفلوئنسرها بخواهید ویدئویی ایجاد و ارسال کنند، می‌تواند این هزینه را دو برابر کند.

همچنین متوجه شدیم که اگر بودجه شما ۱۵ میلیون تومان است است، می‌توانید انتظار داشته باشید که حداکثر ۱۰۰ پست تأثیرگذار کوچک ایجاد کرده و تقریباً به ۲۰۰ هزار نفر برسید.

علاوه بر پول نقد، می‌توانید مشوق‌های دیگری نیز به میکرو اینفلوئنسرها ارائه دهید، مانند:

مجوز ورود به مراسم اختصاصی

به رسمیت شناخته شدن در پروفایل‌ها و وب سایت رسانه‌های اجتماعی

دسترسی زودهنگام به محصولات جدید

نمونه آزمایشی رایگان

تخفیفات

کارت هدیه

نمونه محصولات محدود

گام سوم: اینفلوئنسرهای مناسب را پیدا کن

حدود ۳۶% از بازاریابان پیدا کردن اینفلوئنسرها را یکی از بزرگترین چالش‌های مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی با کمک اینفلوئنسر می‌دانند.

هنگام انتخاب میکرو اینفلوئنسرها برای کمپینتان، باید به دنبال سه ویژگی باشید: ارتباط، میزان درگیرسازی و اعتماد پذیری

ارتباط

یکی از مهمترین عواملی که باید در فرآیند انتخاب اینفلوئنسر در نظر بگیرید، ارتباط آنها با جایگاه وبرند شماست. مهم است که تجزیه و تحلیل کنید که آیا فالوورهایشان شامل مخاطبان هدف شما می‌شوند یا خیر. همچنین باید اینفلوئنسرهایی را انتخاب کنید که بتوانند محتوایی متناسب با ارزشها و زیبایی برند شما تولید نمایند.

اولویت بندی ارتباط بر تعداد زیادی از افراد همیشه یک استراتژی مؤثر است. میکرو اینفلوئنسرها معمولاً فالوورهای وفاداری دارند که به نظرات و توصیه‌های آنها اعتماد دارند. بنابراین، حتی انتخاب یک اینفلوئنسر با تعداد طرفداران کوچک اما مرتبط‌تر می‌تواند به شما در دستیابی به نتایج خوب کمک کند.

نرخ درگیرسازی

یک راه خوب برای سنجش نوع تأثیر یک اینفلوئنسر کوچک این است که تعداد متوسط تعاملاتی که در پست‌های آنها ایجاد می‌شود را بررسی کنید. این کار می‌تواند به شما در تجزیه و تحلیل کمک کند و مشخص نماید چه کسی با پست‌های آن فد در ارتباط است و آیا اینفلوئنسر دارای یک جامعه درگیر است یا خیر.

اگر می‌خواهید اینفلوئنسرهایی با مشارکت واقعی پیدا کنید، می‌توانید آنها را در جوامعی مانند Influence.co جستجو کنید. به شما این امکان را می‌دهد که اینفلوئنسرها را بر اساس جایگاه فعالیتشان و تعداد دنبال کنندگان جستجو کنید. همچنین می‌توانید میزان مشارکت آنها، انواع محتوای ایجاد شده و همکاری‌های گذشته را بررسی نمایید.

یک اینفلوئنسرهای کوچک که مخاطبان زیادی دارد شخصی است که ممکن است بخواهید برای کمپین بازاریابی خود با او همکاری کنید.

اعتماد پذیری

اینفلوئنسرها با تعداد فالوئرهای بیشتری می‌توانند برای تبلیغ برند هزینه‌های بیشتری را مطالبه کنند. متأسفانه، این ایده باعث شده که بسیاری ازاینفلوئنسرها برای افزایش تعداد فالوورهایشان به روشهای غیر صادقانه متوسل شوند.

Mediakix این مشکل را در صنعت گسترده در یک پست نشان داد که در آن چگونگی کلاهبرداری افراد اینفلوئنسر با موارد زیر برای اقامت رایگان در هتل مورد بحث قرار گرفت. این استوری وایرال شد و بیش از ۱۰۰ رسانه در سراسر جهان آن را گزارش کردند.

به همین دلیل بسیار مهم است که شما اعتمادپذیری اینفلوئنسرهایی را که برای همکاری انتخاب می‌کنید را ارزیابی نمایید. یکی از راه‌های تشخیص فالوورهای جعلی، بررسی میزان تعامل آنهاست. بیش از این، باید صحت پروفایل‌ها و مشارکت آنها را با مرور نمایه‌های اجتماعی‌شان بررسی کنید.

گام چهارم: تولید محتوای درگیرساز

شما اهداف خود را تعیین کرده و ایفلوئنسرهایتان را نهایی ساختید. حالا وقت آن رسیده که برای محتوای قابل انتشار توسط اینفلوئنسرها در رسانه اجتماعی برنامه ریزی کنید.

می‌توانید محتوای داخلی بسازید و از اینفلوئنسر بخواهید آنرا منتشر کند، یا اینکه از آنها بخواهید بر اساس توضیحات کمپین شما عمل کنند.

محتوای تولیدی توسط برند

در این حالت، می‌توانید اینفلوئنسرها را انتخاب کرده و از آنها بخواهید محتوایی را که خودتان ایجاد می‌کنید منتشر کنند.

استفاده از محتوای تولید شده توسط برند با کمترین مشکلی انجام می‌شود. دلیلش هم این است که اینفلوئنسر هیچگونه شخصی سازی را به محتوا اضافه نمی‌کند. می‌توانید محتوا را با احتیاط ایجاد کنید که پیام برند شما را به مخاطبان هدف منتقل نماید.

اما برعکس، محتوای تولید شده توسط برند از تأثیر کمتری برخوردار است زیرا دارای کمترین میزان شخصی سازی است. اینفلوئنسرها تولیدکنندگان محتوا عالی هستند و درک می‌کنند که مخاطبانشان از کدام نوع محتوا خوششان می‌آید. بنابراین، ایجاد محتوا توسط خودشان می‌تواند به شما در جذب افراد بیشتر کمک کند.

محتوای تولیدی توسط اینفلوئنسر

وقتی به اینفلوئنسرها اجازه دهید به تولید محتوا بپردازند، به حداکثر آزادی خلاقیت دست می‌یابند. شما فقط دستورالعمل‌های برند و راهنمای کلی در مورد نوع محتوایی که از آنها انتظار دارید را در اختیارشان قرار می‌دهید.

محتواهای ایجاد شده توسط اینفلوئنسرها بیشتر جذاب و تأثیرگذار هستند. با این حال، ریسک‌هایی نیز دارند.

به همین دلیل است که هنگام مذاکره درباره حقوق استفاده از محتوا با مشارکت اینفوئنسر، باید یک فرآیند بازبینی انجام شود تا اطمینان حاصل کنید که محتوایی که آنها ایجاد می‌کنند از ارزش‌های برندتان سوء استفاده نمی‌کند. می‌توانید قبل از انتشار اینفلوئنسر، مطالب را مرور، تحلیل، تغییر و تأیید کنید.

حتی می‌توانید یک مجموعه از محتوای اینفلوئنسر با بهترین عملکرد ایجاد کرده و آن را مجدداً مورد استفاده قرار دهید تا مورد توجه برندتان قرار گیرد. بسیاری از بازاریابان از پلتفرم‌هایی مانند Lumanu برای مدیریت مجوزهای تبلیغاتی روابط اینفلوئنسر استفاده می‌کنند، بهترین محتوای سازنده را انتخاب کرده و به راحتی آن را به کمپین‌های اجتماعی پولی تبدیل می‌کنند که می‌تواند ROI قابل اندازه گیری را ارائه دهد.

 

گام پنجم: برآورد و ارزیابی نتایج

اندازه گیری و مقیاس بندی کمپین‌های بازاریابی اینفلوئنسر دشوار است. با این حال، اگر ابتدا KPI هایی را تعیین کنید که برای موفقیت کمپین شما اهمیت دارد، اندازه گیری نتایج آسان‌تر می‌شود.

شما فقط باید KPI های خود را ردیابی کنید تا ببینید آیا کمپین شما را در مسیر درست قرار می‌دهد یا خیر. خوشبختانه، نیازی به ردیابی این پارامترها به صورت دستی نیست. تعدادی سیستم عامل و ابزار وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند.

بر اساس بینش‌هایی که به دست می‌آورید، می‌توانید کمپین‌های اینفلوئنسر خود را برای عملکرد بهتر بهینه سازی کنید.

نکات نهایی

اینستاگرام اخیراً امکان مشاهده لایک در پست‌ها را برای افراد حذف کرده است. عده‌ای از اینفلوئنسرها و بازاریابان از این تصمیم ناراحت بودند زیرا این معیارها به آنها در ارزیابی موفقیت کمک می‌کرد.

اما همانطور که قبلاً بحث کردیم، موفقیت کمپین بازاریابی اینفلوئنسر در واقع به تعداد دنبال کنندگان و لایک ها مربوط نمی‌شود، این درگیرسازی است که اهمیت دارد. تغییر در دیدگاه می‌تواند تا حد زیادی به میکرو اینفلوئنسرها کمک کند که در مقایسه با اینفلونسرهای بزرگ تعامل بیشتری ایجاد نمایند

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط Markerly، اینفلوئنسرهای کوچک بهترین ترکیب دسترسی گسترده و مشارکت مناسب را ارائه می‌دهند. اگرچه آنها فالوورهای کمتری دارند، اما مخاطبانشان وفادار و بسیار درگیر هستند.

کمپین‌های بازاریابی اینفلوئنسر کوچک پتانسیل بالایی برای تبلیغ برند دارند. با این حال، برای راه اندازی آن باید یک استراتژی بازاریابی دقیق تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *