برندسازی رستوران در سال ۲۰۲۲

جای تعجب نیست که صنعت رستوران داری فضای رقابتی است، هم در بین فضای رستوران‌ها و هم در فضاهای دیجیتال این امر وجود دارد. با توجه به اینکه پلتفرم‌های اجتماعی راه جدیدی برای مشاهده دیجیتالی رستوران قبل از سرمایه‌گذاری در تجربه مشتری هستند، نیاز به ایجاد یک استراتژی برندسازی در مقیاس کامل در پشت عملیات رستوران شما باید وجود داشته باشد.

درست مانند غذای شما، برند شما باید فریبنده باشد. به خصوص در بحبوحه عصر پررونق دیجیتال، دیجیتالی شدن رستوران شما به اندازه کیفیت غذا و خدمات آن مهم است. بازاریابی آفلاین می‌تواند تأثیر بگذارد، اما بازاریابی آنلاین می‌تواند مشتریان جدیدی را جذب کند و آن‌ها را به وفاداران برند شما تبدیل کند.

برند رستورانتان را تعریف کنید

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم و از آنجاکارمان را بسازیم. اصالت برند شما یکی از مهمترین عوامل کمک به طول عمر آن است. تعیین آنچه برای هویت رستوران شما مهم است به برند و بازاریابی کلی شما کمک می‌کند که منسجم و واقعی باقی بمانند. این هویت برند رستوران باید همیشه با ماموریت و ارزش‌های شما، شخصیت برند، بازار و مخاطبان هدف شما یکپارچه بماند. بیایید به هر یک از این‌ها بپردازیم.

 1. ماموریت و ارزش ها.

فرآیند توسعه برند از اینجا شروع می‌شود. به سؤالات زیر پاسخ دهید و به چشم انداز فعلی و آینده خود در مورد برند رستوران خود پایبند بمانید:

این برند رستوران برای شما چه چیزی است؟

چه چیزی می‌خواهید همیشه در مورد برند رستوران خود ثابت بماند؟

چرا روی این برند رستوران سرمایه گذاری می‌کنید؟

امیدوارید با برند رستوران خود چه کاری انجام دهید؟

چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید و در عین حال در راستای مأموریت‌ها و ارزش‌های خود باقی بمانید؟

پاسخ‌های شما باید به‌عنوان عوامل تعیین‌کننده پشت باورها، ارزش‌ها و هدف نهایی برند رستوران شما باشد، که بیانیه‌های مأموریت شما را پرورش می‌دهد. موثق ماندن در ماموریت و ارزش‌های شما نقطه فروشتان است که شما را از رقبایتان متمایز می‌کند.

 1. شخصیت برند.

مسلما مهم‌ترین بخش برندسازی رستوران شماست و فضای مجازی ابزاری است که به کمک آن می‌توانید شخصیت منحصر به فرد شما را  که فقط مختص برند رستوران شماست را تثبیت کند. با استفاده از ماموریت و ارزش‌های خود به عنوان نقطه شروع خود، به تابلوی طراحی بروید و شخصیت برندی را پیکربندی کنید که برای وضعیت فعلی و آینده برند شما و محصولات آن منطقی باشد. این شخصیت چیزی است که مدیر بازاریابی برند شما باید به آن تسلط داشته باشد تا برای مخاطبان شما معتبر و منسجم بماند. شخصیت برند شما سودآورترین گروه مشتری را به برند شما هدایت می کند.

“یک اصل اساسی بازاریابی، درک بازار شما و کسانی است که می‌خواهید آن‌ها را جذب کنید و یک شخصیت برند سازگار ایجاد کنید.”

یک چارچوب اصلی باید برای خودتان در نظر بگیرید و ببینید کجا هستید.

مقاله شخصیت برند را مطالعه کنید

 1. بازار شما.

شناسایی و مطالعه بازار شما برای درک اینکه چه چیزی کم است و چه چیزی می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد بسیار مهم است. از این فرصت استفاده کنید و رقبای مستقیم خود را مطالعه کنید، عادات، صدای برند، غذا و خدمات، حضور آنلاین، وفاداران به برند و راه‌هایی را که در آنها پیشرفت می‌کنند، بررسی کنید.

۳ رقیب برتر خود را پیدا کنید و موارد زیر را با هم مقایسه کنید:

مشتریانی که سعی در دستیابی به آن‌ها دارند.

وفاداران برند که آن‌ها را برچسب گذاری و تبلیغ می‌کنند.

هویت بصری و صوتی

پلتفرم‌های اجتماعی که آن‌ها از آن استفاده می‌کنند. شناسایی پلتفرم‌هایی که بهترین عملکرد را دارند و پلتفرم‌هایی که انرژی بیشتری صرف آن می‌کنند.

پلتفرم‌های اجتماعی که در آن‌ها سرمایه‌گذاری نکرده‌اند؛ زمان بیشتری را روی پلتفرم‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که دارای گروه‌های مخاطب هستند.

آنچه از تحقیقات بازار به دست می‌آورید، عامل تعیین کننده در نحوه استراتژی برندسازی رستوران شما خواهد بود.

 1. مشتریان شما.

مخاطبان هدف شما در استراتژی برند شما، چه آنلاین و چه غیر آنلاین، مشتریان شما خواهند بود. چه مشتریان جدید و چه مشتریان تکرار شونده، برندسازی و محتوای شما باید با در نظر گرفتن آن‌ها ساخته شود. ببینید مشتریان شما چه چیزی را دوست دارند، چه چیزی می‌خواهند، عادات خرید آن‌ها و نظرات آن‌ها در مورد رستوران‌های مشابه شما.

شناخت مشتریان خود به شما کمک می‌کند تا انتظاراتی را که با تجربه رستوران شما به وجود می‌آید شناسایی کنید. جمعیت مشتریان خود را شناسایی کننید و از طریق حوزه‌های مختلف بازاریابی استراتژیک برای آن مخاطبان جذاب باشید. توجه داشته باشید که هم در جمعیت‌شناسی و هم در مأموریت‌ها در توزیع مخاطب تفاوت‌هایی وجود دارد: بیانیه ماموریت و ارزش‌های برند خود را مجدداً بررسی کنید تا مخاطبان هذف را بهتر شناسایی کنید.

هویت برند را برای رستوران خود توسعه دهید

هویت برند شما اولین شکل تعامل بین شما و مخاطبان شما در یک فضای دیجیتال خواهد بود. با توجه به اینکه پلتفرم‌های اجتماعی شکل جدیدی از کشف مشتریان برای بررسی برندها هستند، جدا بودن و تفاوت داشتن از رقبای شما از نظر ظاهر و احساس برای به جا گذاشتن یک اثر قوی برای تضمین بازدید و/یا خرید، حیاتی است.

ایجاد هویت برند باید هم در حالت آنلاین و هم آفلاین ثابت بماند. همیشه باید با بیانیه ماموریت و ارزش‌های رستوران شما با در نظر گرفتن مخاطب هدف شما ارتباط نزدیکی داشته باشد. بیایید برخی از اصول اساسی برای ایجاد هویت یک برند را بررسی کنیم.

 1. صدای برند.

صدای برند در قالب آنلاین که موفقیت خود را در تبدیل به اثبات رسانده است و توجه مخاطب را به اندازه کافی برای فروش محصول/خدمت به خود جلب کرده است. صدای برند شما باید با رسالت رستوران همخوانی داشته باشد و برای مشتریان شما جذاب باشد. این راهی است برای نشان دادن شخصیت برند شما، به نحوه صحبت و عملکرد برند، و همچنین برقراری ارتباط با مشتریان موجود و بالقوه.

رسانه‌ها

به منظور شناسایی جهتی برای صدای برند خود، نام تجاری خود را به چند صفت تقسیم کنید تا توضیح دهید که چگونه برند شما ارزش خود را برای مخاطبان خود ثابت می‌کند. رستوران‌ها و شرکت‌های مختلف ممکن است صداهای برند بسیار متفاوتی داشته باشند و به دلیل متفاوت بودن نیازهای مخاطبان، آن‌ها را با موفقیت تبلیغ کنند.

 1. پالت رنگ.

چه مشتریان شما در حال مشاهده پلتفرم‌های اجتماعی، وب سایت یا تأسیسات فیزیکی شرکت شما باشند، پالت رنگ برند شما همیشه در خط مقدم است. یک ارتباط متمایز بین برندها و پالت رنگ آن‌ها وجود دارد که به عنوان بخشی از شخصیت برند ساخته شده است.

تحقیقات نشان می‌دهد که افراد در عرض ۹۰ ثانیه پس از مشاهده اولیه، ناخودآگاه درباره یک فرد، محیط یا محصول قضاوت می‌کنند و بین ۶۲ تا ۹۰ درصد از این ارزیابی تنها بر اساس رنگ است.

CCICOLOR، موسسه تحقیقات رنگ

تئوری رنگ نقش بزرگی ایفا می‌کند که عمیق تر از آن چیزی است که ما فکر می‌کنیم. و از آنجایی که یک پالت رنگ نقش مهمی در درک مخاطبان از رستوران و/یا برند شما دارد، راهی عالی برای تثبیت شخصیت در برند و گفتن داستانی برای بینندگان است.

 1. تصویر.

اینجا جایی است که می‌خواهید توجه مخاطبان را به خود جلب کنید. تصاویر شما باید به بهترین وجه نشان دهنده برند و صدای رستوران شما باشد. چه دارایی‌های شما در پلتفرم‌های اجتماعی، بازار یا وب سایت شما باشد، تصاویر دیجیتالی شما قانع کننده‌ترین قطعه برای مهمانان احتمالی شما است.

اولین برداشت شما یک دیکتاتور بزرگ از فروش است – جدا شدن از فضای درهم و برهم و رقابتی رستوران یک امر ضروری است. این بدان معناست که هر شکلی از محتوای آنلاین باید تأثیرگذار باشد و تصویری بصری از پیشنهادات شما به اشتراک بگذارد. همه راه‌های خود را برای محتوا ارزیابی کنید و از آنجا بسازید.

در اینجا فقط چند مورد از دارایی‌های مهم وجود دارد که برند رستوران شما می‌تواند با آنها جذب شود:

عناصر فیزیکی: فکر کنید: منوی خود، برچسب های کیف، تبلیغات فیزیکی و/یا سخنرانان میز.

عناصر دیجیتال: فکر کنید: وب سایت، عکاسی از غذا و/یا محتوای پلت فرم اجتماعی شما.

عناصر برند طراحی.

عناصر برند طراحی شما ضروریات شما هستند. اینها عناصر طراحی هستند که مهمانان شما را بیشتر به آنها می شناسند. به مک‌دونالد و قوس‌های طلایی و وندی و فضای توییتر آن‌ها فکر کنید. ایجاد منابع عناصر طراحی گرافیکی در نمایش برند شما بسیار مهم است.

 1. لوگو.

لوگوی رستوران شما برند شماست که در یک گرافیک کوچک پیچیده شده است. در کنار نام رستوران شما، می‌تواند شامل یک کپی فرعی سریع درباره برند باشد که نوع رستوران را مشخص می‌کند. تمام عناصر طراحی لوگوی شما بر درک مشتریان بالقوه شما از برند شما تأثیر می‌گذارد. این معمولاً اولین عنصری است که مخاطبان شما دائماً با آن در تماس هستند، به همین دلیل است که نیاز به زنده کردن شخصیت برند شما در درون آن وجود دارد.

صدای برند و بیانیه کلی ماموریت رستوران خود را دوباره مرور کنید. این را در نظر بگیرید و واقعاً متوجه شوید که مخاطبان شما بیشتر به سمت چه چیزی جذب می‌شوند. لوگوی رستوران اینجاست تا به عنوان طعمی از چیزهایی که قرار است پیش بیاید خدمت کند. مطمئن شوید که برای رستوران شما هم از نظر پیشنهادات و هم از نظر محیط کلی منطقی است.

 1. وب سایت.

این قسمت را هرگز نباید نادیده گرفت. صنعت رستوران در یک دوره حیاتی از تحول و ایجاد حضور آنلاین است. با توجه به اینکه اکنون ۶۰٪ از مصرف کنندگان حداقل یک بار در هفته غذا را به صورت آنلاین برای دریافت سفارش می‌دهند، بهترین حالت این است که یک تجربه مشتری کامل برای مهمانان خود داشته باشید.

تخمین زده می‌شود که تا ۶۰ درصد از مصرف‌کنندگان در ایران حداقل یک‌بار در هفته به صورت آنلاین سفارش غذا می‌دهند.

در یک استودیوی طراحی وبسایت سرمایه گذاری کنید تا وب سایتی بسازید که به برند و ماموریت شما پایبند باشد. این باید شامل جزئیاتی از داستان شما، منوی شما، عکس‌های غذا و جزئیات رزرو باشد. وب سایت شما باید منبع حقیقی برند شما برای هر سؤالی باشد که مهمانان شما ممکن است داشته باشند، که به شیوه‌ای زیباشناختی و جامع مطرح شود.

 1. رسانه‌های اجتماعی.

این یک فرصت کلیدی در توسعه برند شما و رشد پایگاه مشتری شما است. با توجه به اینکه پلتفرم‌های اجتماعی شکل جدیدی از تأثیرات اولیه برای بسیاری هستند، نیاز به یک حساب کاربری جذاب بسیار مهم است. پلتفرم‌های مختلفی برای گروه‌های مخاطب مختلف وجود دارد، اما مهم‌ترین پلتفرم اجتماعی برای نمایش برندتان اینستاگرام است. اینستاگرام بین الگوریتم قوی خود برای هر دو شرکت و پست‌های تقویت‌شده برای رشد جامعه و قابلیت برچسب‌گذاری، پلتفرم یک مرحله‌ای برای برندسازی همه چیز است. مهمترین عامل برای قرارگیری در اینستاگرام، در میان سایر پلتفرم های اجتماعی، عناصر طراحی/عکاسی و صدای برند است. در هر پلتفرمی که قرار می‌گیرید، مطمئن شوید که مخاطبان و هدف آن با نیازهای رستوران شما مطابقت دارند.

برخی دیگر از پلتفرم های رسانه‌های اجتماعی که باید برای بازاریابی برند رستوران خود به دنبال آن‌ها باشید:

توییتر

فیس بوک

TikTok

لینکدین

 1. عناصر فیزیکی.

اینجاست که عناصر طراحی شما جان می‌گیرند. بین منو، تابلوها، کارت‌های ویزیت، بسته‌بندی بیرون‌بر و فضاهای طراحی داخلی، زمینه‌های زیادی برای نمایش شخصیت برند شما وجود دارد. به همین ترتیب، شما به عناصر طراحی دیجیتال نگاه می‌کنید، به عناصر طراحی فیزیکی نگاه می‌کنید: هر قطعه وثیقه باید زیبایی‌شناسی برند را با انسجام بپذیرد – از صدای برند گرفته تا طرح‌ها و مکان‌یابی.

هنگام ایجاد منوی رستوران و تابلوهای تبلیغاتی، سعی کنید مردم را به غذاهای خود متصل کنید. منو باید نمایانگر خوبی از محیط رستوران باشد و به طور واضح‌تری در پس پیشنهادات آن قرار دارد. پالت رنگی، تایپوگرافی و عناصر طراحی خود را در منو، تابلوها و فضاهای طراحی داخلی بیاورید و همه وثیقه‌ها و فضاها را برای مهمانان خود موثر کنید.

نتیجه

با فضای رقابتی رستوران و شکل‌های جدیدی از برندهای رستورانی که در صنعت نفوذ کرده‌اند، نیاز به برندسازی قوی در هر خیابان به یک ضرورت تبدیل می‌شود. از شناسایی ماموریت، بازار و مخاطبان برندتان گرفته تا ساختن تمام عناصر طراحی، امیدواریم این مقاله از شما حمایت کند تا از خط پایان در پیشبرد برند رستوران خود عبور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *